Спеціальні потреби

Актуально

Вiдкритий лист молодих лiтераторiв про вибори - 2004-10-26

Київ – 25 жовтня. Широкого розголосу в Україні набрав “Відкритий лист 12-ти аполітичних літераторів про вибір і вибори”. Цей лист, що з`явився в Інтернеті, викликав полярну реакцію – від захопленої підтримки до жорстких звинувачень. Сьогодні у Києві “підписанти” – молоді українські літератори – обстоювали свою позицію.

Підписанти відкритого листа про вибір і вибори, серед яких Юрій Андрухович, Олександр Ірванець, Микола Рябчук, наголошують на своїй аполітичності. Вони твердять, що не належать до жодної партії і не беруть участі в ідеологічному протистоянні. Про те, що змусило аполітичних літераторів написати Інтернет-відозву, Юрій Андрухович каже таке:

«Я хочу жити в незалежній державі, і я хочу бути вільним у своїй творчості. Мені здається, що на сьогоднішній день обидва ці складники перебувають під досить-таки відчутною загрозою».

У “листі дванадцяти” літератори закликають голосувати за Ющенка, проти Януковича. І стверджують, що йдеться не про політичний вибір, а про перспективу виживання. Сьогодні, -- пишуть вони, -- прем`єр Янукович погодився на атипове злягання криміналізованої української влади з новочекістським режимом Росії, а завтра від української демократії не залишиться й сліду, як це вже відбулося з демократією російською. Сьогодні прем`єр Янукович відмовляється від європейського майбутнього України, а завтра кожне українське місто може стати військовою базою Збройних сил Росії. Від України ж залишиться тільки назва, гімн і герб. Сьогодні прем`єр Янукович погрожує нам подвійним громадянством, а вже завтра українці знову безглуздо віддаватимуть свої життя заради “великої імперії”. І ще одна цитата з “листа дванадцяти”. “Сьогодні прем`єр Янукович обіцяє надати мові попси та блатняку абсурдний статус “другої державної”, а вже завтра вона остаточно витіснить “першу державну” на узбіччя та маргінеси”…

Власне, ця остання теза про мовне питання викликала найбільш різку реакцію опонентів. Діячі російської культури -- режисер Марк Захаров, актриса Клара Лучко, актор Микола Бурляєв, обурені словами про “мову попси та блатняку”, звинуватили авторів “листа дванадцяти” у “печерній русофобії”. На це представникам російській інтелігенції відповідає один із підписантів, молодий український літератор Олександр Бойченко:

«Вас ображає визначення “мова попси і блатняка”. А яка, на вашу думку, мова лунає по всій Україні? Може, велика і могутня мова Пушкіна, Толстого і далі за списком?… Я не бачу тут вистав обуреного Марка Захарова. Зате я бачу ваших убогих співаків, ваших Марининіх, “Ментів”... І я бачу, що ці відходи вашого культурного виробництва перетворили місце, де я живу, на один великий смітник… А ще я бачу, що ваша країна на правах старшого брата знову лізе у внутрішні справи моєї країни і нав`язує мені в президенти безграмотного зека, який не володіє ні вашою, ні моєю мовою...

“Янукович – це незворотність маріонеткової диктатури, Ющенко – це незворотність демократії. Янукович – це ізоляція від Європи і світу, Ющенко – це долання кордонів, це порозуміння”, – пишуть літератори у своєму листі. Вибираймо СЬОГОДНІ, тому що ЗАВТРА в нас можуть забрати саму можливість вибору! Таким закликом закінчується лист “аполітичних літераторів про вибір і вибори”.

Всі новини дня

США оголосили пакет безпекової допомоги Україні на 325 мільйонів доларів

Президент Джо Байден тисне руку президенту України Володимиру Зеленському у східній кімнаті Білого дому, четвер, 21 вересня 2023 року. Вашингтон. (AP Photo/Evan Vucci)

Державний секретар США Ентоні Блінкен у четвер оголосив про виділення Україні 128 мільйонів доларів США на нову безпекову допомогу, а також 197 мільйонів доларів на зброю та обладнання.

Повідомлення пролунало на тлі візиту президента Володимира Зеленського до Білого дому, де він зустрівся з президентом Джо Байденом.

Під час зустрічі Байден підтвердив прихильність США та їхніх партнерів довгостроковій підтримці України.

«Ми прагнемо побудувати сили, здатні забезпечити довгострокову безпеку України, спроможні стримувати майбутні загрози суверенітету, територіальній цілісності та свободі — які виникають зараз, – сказав Байден.

Він додав, що йдеться про «майбутнє свободи», і Америка ніколи зречеться своїх зобов'язань.

«Саме тому через 575 днів ми підтримуємо Україну і будемо підтримувати вас, пане президенте», – сказав Байден, звертаючись до Зеленського.

Зеленський своєю чергою подякував Байдену та американському народу за підтримку.

«Нема ані душі в Україні, яка не була б вдячна тобі, Америко, людям, які допомагають нам не, тому що мусять, а тому, що їхнє серце не дозволяє їм вчинити інакше», – сказав Зеленський.

У повідомленні використано інформацію CNN, AP, New York Times.

"Прокинься” у Лос-Анджелесі — спортивний проєкт для українців. Відео

"Прокинься” у Лос-Анджелесі — спортивний проєкт для українців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

Щосуботи зранку фітнес-тренер Андрій Хомицький проводить тренування для українських іммігрантів та переселенців. Спортом не лише загартовують тіло, а й підтримують психологічне здоров'я та знаходять дружбу. Далі дивіться у сюжеті Христини Шевченко.

Подробиці з Білого дому: детально про візит президента України Володимира Зеленського. Відео

Подробиці з Білого дому: зустріч президента США Джо Байдена та президента України Володимира Зеленського – журналіст Голосу Америки Остап Яриш.

Президент Польщі Дуда пояснив, що продовжуватиме надавати Україні військову допомогу. Відео

Президент Польщі Дуда пояснив, що продовжуватиме надавати Україні військову допомогу. Такі запевнення пролунали після заяви польського прем’єр-міністра Моравецького про те, що Польща зараз не передає Україні зброю.

Зустріч Володимира Зеленського та Джо Байдена у Білому домі – подробиці. Відео

Зустріч Володимира Зеленського та Джо Байдена у Білому домі – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:04 0:00

Президент Джо Байден приймає в Білому домі президента Володимира Зеленського 21 вересня. Це вже шоста їхня особиста зустріч та третій візит українського очільника до головної резиденції президента США.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG