Спеціальні потреби

Вiдкритий лист молодих лiтераторiв про вибори - 2004-10-26


Київ – 25 жовтня. Широкого розголосу в Україні набрав “Відкритий лист 12-ти аполітичних літераторів про вибір і вибори”. Цей лист, що з`явився в Інтернеті, викликав полярну реакцію – від захопленої підтримки до жорстких звинувачень. Сьогодні у Києві “підписанти” – молоді українські літератори – обстоювали свою позицію.

Підписанти відкритого листа про вибір і вибори, серед яких Юрій Андрухович, Олександр Ірванець, Микола Рябчук, наголошують на своїй аполітичності. Вони твердять, що не належать до жодної партії і не беруть участі в ідеологічному протистоянні. Про те, що змусило аполітичних літераторів написати Інтернет-відозву, Юрій Андрухович каже таке:

«Я хочу жити в незалежній державі, і я хочу бути вільним у своїй творчості. Мені здається, що на сьогоднішній день обидва ці складники перебувають під досить-таки відчутною загрозою».

У “листі дванадцяти” літератори закликають голосувати за Ющенка, проти Януковича. І стверджують, що йдеться не про політичний вибір, а про перспективу виживання. Сьогодні, -- пишуть вони, -- прем`єр Янукович погодився на атипове злягання криміналізованої української влади з новочекістським режимом Росії, а завтра від української демократії не залишиться й сліду, як це вже відбулося з демократією російською. Сьогодні прем`єр Янукович відмовляється від європейського майбутнього України, а завтра кожне українське місто може стати військовою базою Збройних сил Росії. Від України ж залишиться тільки назва, гімн і герб. Сьогодні прем`єр Янукович погрожує нам подвійним громадянством, а вже завтра українці знову безглуздо віддаватимуть свої життя заради “великої імперії”. І ще одна цитата з “листа дванадцяти”. “Сьогодні прем`єр Янукович обіцяє надати мові попси та блатняку абсурдний статус “другої державної”, а вже завтра вона остаточно витіснить “першу державну” на узбіччя та маргінеси”…

Власне, ця остання теза про мовне питання викликала найбільш різку реакцію опонентів. Діячі російської культури -- режисер Марк Захаров, актриса Клара Лучко, актор Микола Бурляєв, обурені словами про “мову попси та блатняку”, звинуватили авторів “листа дванадцяти” у “печерній русофобії”. На це представникам російській інтелігенції відповідає один із підписантів, молодий український літератор Олександр Бойченко:

«Вас ображає визначення “мова попси і блатняка”. А яка, на вашу думку, мова лунає по всій Україні? Може, велика і могутня мова Пушкіна, Толстого і далі за списком?… Я не бачу тут вистав обуреного Марка Захарова. Зате я бачу ваших убогих співаків, ваших Марининіх, “Ментів”... І я бачу, що ці відходи вашого культурного виробництва перетворили місце, де я живу, на один великий смітник… А ще я бачу, що ваша країна на правах старшого брата знову лізе у внутрішні справи моєї країни і нав`язує мені в президенти безграмотного зека, який не володіє ні вашою, ні моєю мовою...

“Янукович – це незворотність маріонеткової диктатури, Ющенко – це незворотність демократії. Янукович – це ізоляція від Європи і світу, Ющенко – це долання кордонів, це порозуміння”, – пишуть літератори у своєму листі. Вибираймо СЬОГОДНІ, тому що ЗАВТРА в нас можуть забрати саму можливість вибору! Таким закликом закінчується лист “аполітичних літераторів про вибір і вибори”.

Відео - найголовніше

"В Америці немає місця насильству", — Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG