Спеціальні потреби

Вашингтон пост про вибори в Бiлорусi, Українi - 2004-10-21


Вашингтон – 20 жовтня. Цими днями в Білорусі відбулися парламентські вибори та референдум, що дав можливість президентові Лукашенку балотуватися втретє на керівну в країні посаду. Результатам цього голосування американська газета Вашингтон пост присвятила редакцiйну статтю, в якiй також порушено тему майбутніх виборів в Україні. В те, що білоруські вибори будуть вільними, або чесними, не вірили майже всі західні оглядачі, пише Вашингтон пост. Тому «дивовижний» успіх про-урядових партій на виборах в парламент, де немає жодного місця від опозиції, і не менш сенсаційний успіх референдуму, результати якого викликали подив навіть у загартованого життям Лукашенка, не стали несподіванкою для західних експертів. Лукашенко, якого на Заході звуть останнім диктатором Європи, зможе тепер фактично правити Білоруссю довічно. За десять років свого правління він відшліфував техніку своїх успіхів на підготовлених ним виборах. Вашингтон пост називає головні моменти цієї техніки: підрив свободи преси, незалежних неурядових організацій, усуненя лідерів опозиції. На останніх виборах, наприклад, опозиційних кандидатів викидали зі списків під надуманими приводами. Тому жоден з них не потрапив до парламенту. Лукашенко також здобув, як оголосили, 77 відсотків на референдумі, що дає йому, 50-літньому чоловіку, можливість безконечно продовжувати своє правління через такі ж фальшиві вибори.

Зусилля Заходу, скеровані на запобігання консолідації влади Лукашенком, включаючи десятки мільйонів доларів американського фінансування проектів демократизації та опозиційних груп, виявилися здебільшого неефективними, продовжує Вашингтон пост. Незважаючи на це, пише редакційна, очікується, що президент Буш підпише Акт про підтримку демократії в Білорусі, який виділить фонди демократичній опозиції та посилить санкції проти уряду Лукашенка. І це лише початок, зазначає часопис.

Вашинтон пост звертає увагу, що Росія найшвидше визнала білоруські вибори чесними та вільними. Путін очевидно вважає Лукашенка корисним для власної стратегії відновлення панування Москви над країнами ближнього зарубіжжя, розташованими між Росією та ЄС, включаючи Україну, Молдову та Білорусь. Російський президент, пише Вашингтон пост, накачує грошима Україну і відкрито підтримує авторитарного кандидата від влади на президентських виборах 31 жовтня. На кінець року, зазначає американська газета, Путін зможе керувати фактиною імперією, у якій близько 60-и мільйонів європейців, які у 1991 році стали громадянами незалежних держав, виявили знову, що їхня політика контролюється Кремлем. Українські вибори, на відміну від білоруських, зазначає часопис, відбуваються за справедливіших умов, і тому на них може вплинути реакція Заходу на вибори в Білорусі. Президент Буш, пише редакційна, принаймні міг би виступити проти нео-імперіалістичних амбіцій Путіна. Якщо виборці в Білорусі почують, що Буш засуджує посилення диктатури в їхній країні і захищає їхню свободу від диктатури та іноземного панування, це буде для них променем надії. І, щобільше, інші держави Євразії тоді також побачать дійсну різницю між закордонною політикою Путіна і Буша, підсумовує Вашингтон пост.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG