Спеціальні потреби

Волевиявлення мiльйонiв українських виборцiв пiд загрозою, вважає КВУ - 2004-10-20


Київ – 19 жовтня. Комітет виборців України відзначає катастрофічну ситуацію неготовності виборчих дільниць до проведення виборів. Проблема виборчих дільниць, вважає КВУ, може поставити під загрозу волевиявлення кількох мільйонів українських виборців.

Уже з 1 жовтня, згідно із законом, повинні були запрацювати всі дільничні виборчі комісії, після чого мав початися процес уточнення списків. Однак спостерігачі Комітету, вибірково перевіривши готовність виборчих комісій по всій Україні, дійшли невтішного висновку. Говорить голова правління КВУ Ігор Попов:

«Ми, на жаль, прикро вражені тим, що вони побачили. Ситуацію із готовністю дільничних комісій та виборчих дільниць до проведення виборів можна назвати катастрофічною на сьогодні. 20 відсотків дільниць, які ми відвідували, взагалі або зачинені або в них знаходиться людина, яка не може відповісти на жодне питання, включаючи як його звати, хто він такий і що він тут робить».

На додачу до 20% дільниць, які не працюють взагалі, на вісімнадцяти відсотках перевірених дільниць Комітет фіксує відсутність списків виборців. Разом це 38% -- більше третини по Україні. На тих же дільницях, де списки є, Комітет виявив 5% “мертвих душ” і 2% тих, кого, навпаки, забули включити до списків – як відомо, виправити помилку безпосередньо в день виборів буде неможливо інакше як через суд; той, кого забули вписати, проголосувати не зможе. В останньому звіті КВУ наведені приклади неточностей у списках – в Мелітополі на дільниці №46 до списку внесли військовослужбовців двох військових частин, яких уже рік як не існує. Туди потрапили сотні осіб, які не мешкають на території дільниці, мешкають не за тими адресами, внесені в список двічі або давно померли.

Неготовність виборчих дільниць може поставити під загрозу волевиявлення мільйонів українських виборців, -- застерігає КВУ.

Комітет також звертає увагу на особливість використання адмінресурсу у жовтні: масове примусове залучення студентів та викладачiв до агітаційної кампанії кандидата Януковича. Занепокоєння громадських спостерігачів викликає той факт, що більшість таких заходів відбувається у навчальний час, а за неучасть застосовують санкції. Студентів не тільки виганяють замість пар на мітинги чи в намети агітувати за кандидата від влади, але й не відпускають на день виборів із гуртожитків додому. Так легше їх проконтролювати. І знову Ігор Попов:

«В чому є проблема з цими відкріплювальними посвідченнями. Тоді їх зганяють голосувати всіх в одне місце, відповідно це дозволяє контролювати не волевиявлення кожного, але оптом. Відповідно якщо весь факультет буде голосувати на одній дільниці, по результатах виборів на цій дільниці можна буде встановити, як вони голосували – або всіх покарати чимось, починаючи з декана цього факультету. Якщо вони роз`їдуться по домах, змішаються з нормальними виборцями, то контролювати їх буде неможливо».

Комітет виборців України свідчить, що незважаючи на заклики вітчизняних та міжнародних організацій щодо чесних та прозорих президентських виборів, кількість випадків застосування адмінресурсу, чорного піару та кримінального втручання у виборчий процес у жовтні не зменшилась. І як про один із курйозів нинішньої кампанії повідомляє про факт, коли під час візиту Януковича на Закарпаття біля одного університету в Ужгороді, де він мав виступати, міліція напередодні обтрусила та зібрала всі каштани. Щоб не дай Бог ніхто не кинув.

XS
SM
MD
LG