Спеціальні потреби

Результати вересневого монiторингу полiтичних новин - 2004-10-13


Київ – 12 жовтня. За лічені тижні до президентських виборів українські ЗМІ продовжують надавати диспропорційну перевагу кандидату від влади Вiктору Януковичу. Провідні мас-медіа не залишають народові України можливості вибору. Цi та iншi результати вересневого моніторингу політичних новин представили Інститут масової інформації та Академія української преси.

Більшість засобів масової інформації надають претендентам на президентство нерівний доступ до своєї аудиторії. Диспропорційно більший доступ до всіх національних каналів отримує кандидат від влади Янукович. Так, на каналі 1+1 частка прямої мови цього кандидата в загальному обсязі виступів усіх кандидатів склала 71 відсоток, тоді як його основний суперник Ющенко мав 5 відсотків. Схожа картина й на решті каналів за винятком 5-го каналу телебачення та Першого національного каналу радіо.

Дослідження, проведене у вересні Інститутом масової інформації, засвідчило також, що ефект нерівного доступу посилюється упередженим контекстом. Інформація про Віктора Януковича подається на тлі так званих “позитивних економічних наслідків роботи його уряду” та “покращення соціального забезпечення”. Про Віктора Ющенка повідомляють у негативному контексті суспільного конфлікту та уявного “протистояння” між Сходом і Заходом України. Державні ЗМІ розкручують тему грядущих міжнаціональних конфліктів і катастроф, намагаючись прищепити глядачеві ідіосинкразію на саме слово “опозиція”, -- говорить директор Інституту масової інформації Сергій Таран:

«Взагалі складається враження, що у глядачів найбільших національних каналів виробляється такий собі умовний рефлекс на опозицію. Тобто пропагандисти цих каналів, вони ставляться до своїх глядачів як до собак Павлова, через що вони мають реагувати агресивно, як тільки картинка про опозиціонера з`явилась на екрані».

Як зазначають експерти Інституту масової інформації, у практиці мас-медійного висвітлення виборів в Україні закріпився також новий жанр -- “рекламне кілерство”, коли деякі кандидати використовують свої рекламні ролики для агітації не за себе, а проти лідера опозиції.

За даними вересневого дослідження, яке оприлюднила інша громадська організація – Академія української преси – антирекламу, спрямовану проти конкурентів, містить кожне четверте рекламне повідомлення. Дані Академії підтверджують факт селекції кандидатів засобами масової інформації. Найпопулярнішою фігурою у політичних новинах залишається кандидат від влади. Увага до Януковича удвічі перевищує увагу до його основного політичного опонента. При цьому на вісім позитивних повідомлень про Януковича припадає лише одне негативне чи іронічне, тоді як Ющенко залишається лідером негативно-іронічного представлення на провідних каналах українського телебачення. За результатами вересневого дослідження Академії української преси, на всіх каналах загалом Янукович мав у 30 разів більше часу для прямої мови, ніж Ющенко. Виняток становив лише один день, 21 вересня, коли канали передали заяву Віктора Ющенка з приводу його хвороби з трибуни Верховної Ради. Ющенку надали ефір в той день лише тому, що це вкладалося в проект “антиющенко”, -- каже Президент Академії української преси Валерій Іванов:

«Звичайно, це було по команді зроблено. Я думаю, що був визначений сценарій дискредитації вже тоді, дискредитації цієї хвороби, і тому і був даний цей ефір, щоб показати спочатку кандидата, як він звинувачує владу і в якому він стані, а потім пояснити, що ці звинувачення безпідставні».

Загалом, як висновують експерти Академії української преси, негативні тенденції у висвітленні політичних подій перед президентськими виборами закріпились і посилились. Провідні українські мас-медіа не виконують своєї функції інформування аудиторії про політичні події та різні точки зору, фактично не даючи народові України можливості вибору, вважають вони.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG