Спеціальні потреби

Деякi соцiологи застерiгають перед фальшивими екзит-полами - 2004-10-10


Київ – 8 жовтня. Як запобігти фальсифікації екзит-полу? Професійні соціологи, що мають намір здійснити на цих виборах наймасовіше в історії України опитування на виході з виборчих дільниць, застерігають від спроб провести паралельні фальшиві екзит-поли.

Екзит-пол – опитування на виході з виборчих дільниць – в усьому демократичному світі застосовують для контролю за чесністю виборів. Однак не виключено, що в Україні екзит-пол спробують сфальсифікувати так само, як і результати підрахунку голосів. Про те, що загроза існує, заявив організатор екзит-полу 2004, Фонд “Демократичні ініціативи”. За словами директора Фонду Ілька Кучеріва, поряд з професійним опитуванням, що його планує провести Консорціум з чотирьох відомих та авторитетних соціологічних організацій, у день виборів можуть з`явитися якісь “ліві” екзит-поли, що оголосять свої власні дані. За зразок можуть взяти російський сценарій фальшувань – вважає Кучерів:

«Що відбувалося в Росії під час виборів – ще коли вибори не закінчились, оприлюднювалися результати опитування з метою вплинути на електорат. І ми побоюємося, що таке станеться і в Україні, коли буде проведений якийсь дивний екзит-пол і результати будуть оприлюднюватися під час голосування. В нас є підстави говорити, що це можливо тому, що ми з цим зіткнулися під час виборів мера Мукачевого».

Спроб провести фальшиві екзит-поли очікують і в Інституті масової інформації – громадській організації, що захищає права журналістів в Україні. Говорить директор Інституту Сергій Таран:

«У нас є підстави вважати, що зважаючи на успіх екзит-полів на минулих виборах парламентських на цих виборах президентських ми можемо очікувати жорстку фальсифікацію соціологічних досліджень, яка насамперед ітиме від тих, хто намагатиметься зберегти через ці вибори свою владу».

Щоб запобігти фальсифікаціям, Фонд “Демократичні ініціативи” закликав соціологів організувати аудит – перевірку того, в який спосіб і наскільки професійно проводяться різні соціологічні опитування громадської думки. А Інститут масової інформації планує шляхом журналістських розслідувань відстежувати хід соціологічних досліджень у центрі та регіонах. Про те, що вдалось “розкопати”, обіцяють широко інформувати українську та міжнародну громадськість. Наразі Інститут повідомив про відомого в Донецьку соціолога, який працює одночасно на фірму “Социс” та на виборчий штаб кандидата Януковича. Оприлюднено також анкету, за якою проводив своє останнє опитування Київський міжнародний інститут соціології – саме це опитування зафіксувало сенсаційне зближення рейтингів Ющенка і Януковича. За даними Інституту, анкету розробив радник Голови Адміністрації Президента Михайло Погребинський. Ця анкета нагадує про доплату до пенсій, наголошує на безальтернативності російського вибору в зовнішній політиці, підводить респондента до думки, що опозиція в Україні занадто радикальна, і вже насамкінець запитує його, за кого він має намір голосувати. Таке соціологічне опитування є радше маніпулюванням думкою виборця, -- каже Сергій Таран:

«По суті, завдяки цим анкетам інтерв`юери перетворюються на таких собі агітаторів, які просто їздять регіонами і агітують за одного кандидата. Саме цим, ми вважаємо, можна пояснити сенсаційне зростання рейтингу кандидата від влади… Ми заявляємо, що участь українських соціологів у сумнівних соціологічних дослідженнях може підірвати авторитет вітчизняної соціології та особисту репутацію тих, хто бере участь в цьому дослідженні.

Нагадаю: за даними більшості українських соціологічних служб, між двома основними кандидатами Ющенком і Януковичем зберігається відрив у 3-7% голосів.

Нагадаю також, що екзит-поли проводять в Україні починаючи з виборів 1998 року; екзит-пол на цьогорічних президентських виборах буде найбільшим в історії української соціології: на виході з дільниць опитають 50 тисяч виборців.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG