Спеціальні потреби

Заклик до протидiї виборчим порушенням - 2004-10-04


Київ - 1 жовтня. У Києві відкрився Форум громадських моніторингових організацій з усіх регіонів України, скликаний громадською коаліцією “Новий вибір” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Учасники Форуму закликають українських виборців активно попереджати можливі порушення їхніх виборчих прав.

Перевірити, чи правильно складений список виборців; відповісти на запитання екзит-полу; не боятися голосувати за кого хочеш -- з такими “месиджами” вони планують дійти до кожного українського виборця. Форум недержавних організацій, які відстежують хід виборчої кампанії, зібрав понад 250 активістів з усієї України. За словами громадських спостерігачів, уже зараз, задовго до дня волевиявлення, виборчий процес залишає мало підстав для оптимізму. Говорить Голова правління Комітету виборців України Ігор Попов:

«Вже зараз ми бачимо, що чесних вільних виборів в Україні вже немає. Вже зараз ми бачимо, що є дуже багато проблем, які вже зробили цю кампанію нерівною і нечесною. Ми вже бачимо, що втручання посадових осіб – те, що ми називаємо адміністративним ресурсом – в кампанію є дуже високим і визначальним. Ми бачимо, що витрачаються бюджетні кошти, які ми з вами як платники податків платимо в бюджет, на просування одного кандидата. Ми бачимо, що в нас майже немає вільних засобів масової інформації, і громадською думкою виборців маніпулюють канали, які отримують відповідні інструкції, і виборці вже зараз невірно інформовані. Ми бачимо, що все більше зростає кримінальне втручання у виборчий процес – побиття активістів, проблеми у нас з вами, громадських організацій. Взагалі бачимо, що виборці часто бояться чи не розуміють, що буде на виборах. Ситуація нагнітається. Багато виборців впевнені, що будуть стояти веб-камери, будуть номери на бюлетенях, влада дізнається, як вони проголосують, і бояться голосувати так, як вони хочуть».

На думку громадських експертів, українським виборам загрожує дві основні небезпеки: фальшування і зрив. Вихід, вважають учасники Форуму, в активності самих виборців. Українського виборця треба переконати не бути байдужим, коли йдеться про можливе порушення його виборчих прав. Говорить Голова громадської коаліції “Новий вибір –2004” Ігор Когут:

«Ухвалимо звернення до виборців України, де вкажемо чітко ті кроки, які повинен зробити виборець для того, щоб справді хоч якось заявити про свою активну позицію. Це те, що він повинен пересвідчитись у наявності своїх родичів у списках виборців, те, що він може спокійно і сміливо відповідати на запити наших інтерв`юерів екзит-полу і те, що, зрештою, немає ніяких можливостей ні у кого проконтролювати їх вибір. Всі міфи, які зараз не знаю ким розпускаються про можливість проконтролювати виборця... Ми повинні довести кожному виборцю, що їхній вибір це їхній вибір, і ніхто не вправі і не в силі їх проконтролювати».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG