Спеціальні потреби

24.09.04  -  «Куди прямує Росія?», «Отруєння президентського кандидата»; «Вибори і свобода преси в Україні», «Вплив виборів на українську економіку».  - 2004-09-24


У коментарі в газеті Вашинґтон Таймс американський політичний оглядач Арієль Коген ділиться своїми враженнями з недавньої зустрічі президента Росії Володимира Путіна з провідними західними експертами та журналістами. Путін неодноразово згадував з ностальгією про «радянську великодержаву», ідеологія якої не допускала до етнічних конфліктів. Він висловив переконання, що західні країни намагаються послабити Росію і з тією метою дають політичний притулок чеченським лідерам і втримують контакт з чеченськими бійцями. Проте, Путін дав зрозуміти, що він не проти співпраці із Заходом у боротьбі з тероризмом, і назвав президента США Буша «доброю, порядною людиною», і надійним партнером.

Арієль Коген пише, що Путін набагато більше сказав своїми діями після трагедії в Безлані ніж словами. Замість того, щоби модернізувати і реорганізувати російські сили безпеки, він зосереджує свої зусилля на масовій консолідації влади. Це, разом з ностальгією за радянським минулим, може породити новий авторитаризм. Тимчасом, служби безпеки залишаються напівтоталітарним механізмом політичного контролю радянського зразка, що аж ніяк не сприяє боротьбі Росії з тероризмом.

Коген нагадує, що Путін -- у недавній промові до російського народу -- заявив, що іноземні країни зацікавлені в розчленуванні Росії і нейтралізації її як ядерної потуги. В той самий час Росія посягає на територіальну недоторканість деяких її сусідів, в першу чергу Грузії, намагаючись втягнути Південну Осетію і Абхазію в свою орбіту. Така політика може посилити чеченський сепаратизм, а також відкрити двері до змін кордонів з іншими сусідами, наприклад з північною частиною Казахстану та російсько-мовними регіонами України. Підривання територіальної недоторканості сусідних країн неприйнятне для Сполучених Штатів і небезпечне для самої Росії -- пише Арієль Коген у коментарі в газеті Вашинґтон Таймс.

Лондонська газета «Файненшел Таймс» цього тижня повідомила про рішення Верховної Ради України створити спеціальну комісію для розслідування обставин отруєння кандидата в президенти Віктора Ющенка. Газета пише, що Ющенко, у виступі у Парламенті, заявив, що його намагалася отруїти влада, щоб змусити його припинити свою передвиборчу кампанію. Ющенко згадав про смерть таких людей, як лідер Народного Руху В'ячеслав Чорновіл, журналіст Георгі Ґонґадзе, і банкір Вадим Гетьман. «Ви добре знаєте, хто їх убив. Убивця -- це влада» -- цитує газета слова Ющенка.

Газета «Вашинґтон Таймс» також помістила статтю журналістки Наталії Федущак про побоювання, що несправедливе висвітлювання кампаній перед президентськими виборами в Україні може спотворити увесь виборчий процес. «Найбільшим порушенням є нерівномірний доступ кандидатів до всенаціональних телеканалів» -- цитує вона слова уповноваженого Верховної Ради з прав людини Ніни Карпачової. Ряд українських недержавних організацій повідомили, що провладний кандидат прем’єр-міністр Віктор Янукович користується переважаючою більшістю уваги з боку першого державного та декілька інших національних телеканалів, власниками яких є прихильні йому олігархи.

Тимчасом, його головний суперник Віктор Ющенко показується майже виключно в негативному світлі. «Вибори в Україні, як здається, налякали тих, хто при владі -- заявив голова Гельсінської комісії конгресу США конгресмен Кристофер Смит. За всіма ознаками владний режим вирішив в безпрецедентних масштабах втрутитися у висвітлення передвиборчої кампанії засобами масової інформації, сподіваючись таким чином забезпечити собі перемогу на виборах», цитує слова Смита газета Вашинґтон Таймс.

«Україна можливо незабаром привертатиме такий інтерес до себе з боку міжнародних інвесторів, на який вона заслуговує» -- пише авторитетний британський журнал «Економіст», вказуючи на тринадцятивідсотковий зріст ВВП України цього року. Міжнародні інвестори досі вагалися вкладати свій капітал в українську економіку через політичну непевність в країні, де такі багатообіцяючі тенденції як демократизація, лібералізація і прозорість співіснують з корупцією, авторитаризмом і суддівництвом, що є під контролем виконавчої влади.

Ключовим фактором можуть стати президентські вибори. Один з двох головних кандидатів Віктор Ющенко -- має на Заході репутацію реформатора і обіцяє дотримування стандартів Європейського Союзу, в першу чергу щодо демократії і верховенства закону. Віктор Янукович також обіцяє сприяти іноземним капіталовкладенням, через проведення ліберальних реформ, включно з зменшенням податків на бізнес. Проте, Янукрвич виправдує рішення свого уряду продати найбільший в Україні сталеварний завод Криворіжсталь провладному консорціуму, замість іноземним інвесторам, які пропонували набагато вищу ціну -- пишеться в статті журналу «Економіст».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG