Спеціальні потреби

Суперечки в українському парламентi тривають - 2004-09-24


Київ – 23 вересня. В українському парламенті продовжується протистояння між більшістю та опозицією. Сьогодні причиною суперечок та взаємних звинувачень став поданий урядом проект бюджету на наступний рік. Не зважаючи на спроби меншості, Рада не змогла відхилити запропонований Кабінетом Міністрів варіант. Між тим у самій більшості відбувається процес реформування. Декілька фракцій про-урядової коаліції не беруть участь у голосуваннях та пропонують не проводити пленарні засідання до президетських виборів.

Парламентська більшість, яка взяла на себе відповідальність за уряд Януковича, переживає нові потрясіння. Напередодні з її складу вийшли троє депутатів з фракції НДП - Сергій Шевчук, Володимир Кафарський та Олег Зарубинський. Раніше декілька фракцій заявили про призупинення членства в цьому утворенні. Правда згодом, коли деякі з їхніх вимог були виконані, депутати повернулися.

Заяви про розпад коаліції все частіше лунають не з боку опозиції, а від самих більшовиків. Дві потужних фракцій більшості – СДПУ(о) та Трудова Україна, заявили, що не будуть брати участь у голосуваннях. Напередодні їх представники також проігнорували засідання комісії. Лідер фракції есдеків Леонід Кравчук називає нинішню ситуацію в парламенті «базаром», і «п'яною вакханалією». Він покладає частину провини за розвал більшості на президію, в якій двоє представників опозиції. Та й спікер Литвин, на думку Кравчука, веде Раду в «невідомому напрямку»:

«В такій ситуації, коли парламентська більшість не знаходить підтримку керівництва Верховної Ради, коли вона не має важелів здійснення своїх повноважень, вона знаходиться у дуже важкому становищі. Ми не ставимо перед собою завдання блокувати парламент, ми хочемо показати виборцям, що із таким становищем ми не хочемо миритися».

Щоправда, члени опозиції пояснюють такий крок іншими мотивами. Вони кажуть, що «есдеки» та «трудовики» намагаються дискредитувати парламент в очах виборців. А також позбавити кандидатів у президенти – суперників Віктора Януковича можливості виступати із парламентської трибуни. Для багатьох із них в умовах інформаційної блокади це чи не єдина можливість бути почутим виборцями.

Парадоксально, але якщо ще півроку тому опозиція блокувала трибуну та зривала засідання, зараз вона зацікавлена в стабільній роботі Верховної Ради. Цього тижня парламент демонстрував продуктивність і ухвалив ряд законопроектів. При цьому саме представники опозиції голосували за урядові законопроекти.

Натомість спроби деяких фракцій більшості зірвати роботу парламенту стають все очевиднішими. Хоча спікер Литвин переконаний, що зробити це не вдасться. На його думку, парламент як працював, так і буде працювати.

Тим часом у Раді все частіше говорять про формування нової більшості. Валерій Пустовойтенко прогнозує, що у парламенті буде утворена нова парламентська коаліція на базі НДП, Народної аграрної партії України і Партії промисловців і підприємців. Пустовойтенко не виключає, що до більшості можуть увійти й фракції, які нині в опозиції, зокрема й «Наша Україна»

«Треба знайти загальні політичні цілі для того, щоб об’єднатися. Мені дуже хотілося б, щоб така політична коаліція була створена, а якщо вона буде 300 голосів – це буде дуже добре».

Хоча мало хто наважується сказати, що нова більшість може з`явитися у парламенті до президентських виборів. Депутати визначатимуться в залежності від того, хто стане переможцем. Поки лише есдеки заявили, що в разі перемоги Ющенка підуть в опозицію.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG