Спеціальні потреби

Розгляд Верховною Радою закону про гарантiї колишнiм Президентам - 2004-09-24


Київ – 23 вересня. Сьогодні українські парламентарі розглядали проект закону про гарантії колишнім Президентам України. Автор документу – Валерій Пустовойтенко пропонує, аби всіх екс-президентів України продовжували втримувати платники податків. Також документ передбачає правові гарантії главі держави.

З кілька місяців Президент Кучма складе свої повноваження. Напередодні цього близький соратник Президента Валерій Пустовойтенко вніс законопроект про надання соціальних та правових гарантій колишнім Президентам. Цей документ передбачає виплату екс-Президенту зарплатні на рівні тієї, яку він отримував. Якщо його наступник підніме свою зарплату, екс-Президент теж отримуватиме більше. Екс-Президенту Пустовойтенко пропонує залишити охоронців, автомобілі з водіями, квартири, державні дачі та навіть патронажну службу. У разі смерті Президента, його сім’я отримуватиме 70 відсотків його зарплатні. Говорить Валерій Пустовойтенко:

«Як повинна сiм`я жити, яка присвячує своє життя якраз Президенту України, з ним разом працює, створює йому відповідні умови для всього що є в …[нерозбiрливо]… державі».

Лідер НДП каже, що такими благами користуватиметься не лише Кучма, але й його наступники, тому вважає їх справедливими:

«I ми не приймаємо сьогодні закон для Кучми, ми приймаємо закон про Президента. У нас через декiлька мiсяцiв буде новий Президент і у нього повинні бути гарантії. Він повинен смiливо діяти в усiх напрямках. Це не означає, що ми хочемо там вiд чогось перекрити або закрити – абсолютно нi».

Головний пункт цього документу – правові гарантії знаходиться в кінці. Генпрокуратура може порушити кримінальну справу проти екс-Президента, однак притягти його до кримінальної відповідальності можна буде лише за згодою аж двох третин депутатів. Відтак, опозиціонери кажуть, що справжня мета появи такого документу – гарантувати Кучмі, що його не судитимуть за можливо заподіяні злочини.

Свого часу після історії з плівками Мельниченка подібний законопроект вносив Ігор Юхновський. Він каже, що не варто покладати всю відповідальність на одну людину, однак все ж не оминає підозри щодо Кучми:

«Ми маємо не дуже добру Конституцію, яка дає Президентові і його адміністрації за багато прав і помилки адміністрації кладуться фактично на помилки однієї особи, тобто кладуться на Кучму. Це теж треба приймати до уваги. З іншої сторони я думаю, що Українi склалась величезна олігархічна структура і в мене є побоювання, що Президент належить до цієї олігархічної структури».

Подібні закони не характерні для розвинених демократій, однак є у деяких пострадянських країнах, в тому числі і в Росії. Українські депутати кажуть, що закон внесли до парламенту надто пізно і тепер є сумніви щодо того, чи знайдеться аж 226 бажаючих гарантувати безпеку Леоніда Кучми.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG