Спеціальні потреби

Визначено термiн початку використання нафтогону Одеса-Броди - 2004-09-16


Київ – 15 вересня. До кінця вересня почнеться комерційне використання нафтопроводу Одеса-Броди. Український уряд повідомляє про заповнення труби російською технологічною сировиною та здійснення пробного прокачування. У так званому «реверсному» режимі нафтогін має працювати три роки, але деякі експерти кажуть, що цей термін можливо буде продовжено.

Цього тижня здійснено пробне прокачування 10 тисяч тонн нафти в напрямку Одеси. Процес заповнення нафтопроводу технічною нафтою тривав 42 дні. Загалом у нафтопровід було закачано майже пів мільйона тонн технічної нафти. До наступного року оператор нафтопроводу компанія «Укртранснафта» планує перекачати 2 мільйони тонн російської сировини до терміналу «Південний». Далі її через турецькі протоки Босфор і Дарданели танкерами перевозитимуть в європейські порти для подальшої переробки.

Починаючи із 2005 роком, згідно з контрактом з російсько-британською компанією ТНК-ВР, протягом трьох років планується прокачування 9 мільйонів тонн сировини. Очікується, дохiд може скласти майже 100 мiльйонiв доларів.

Втім український нафтопровід вже тривалий час перебуває в центрі уваги міжнародної спільноти не через комерційну привабливість, а через важливе геополітичне значення. Європа та Сполучені Штати хочуть з його допомогою налагодити постачання на континент каспійскьої сировини і припинити монополію Росії на цьому ринку.

У лютому уряд прийняв рішення про використання нафтопроводу у європейському напрямку, але згодом погодився на пропозицію російських нафтовиків. Офіційний Київ називає реверс тимчасовим і пояснює ухвалення цього варіанту відсутністю реальних пропозицій з боку постачальників каспійської сировини.

Відмова України від варіанту прокачування нафти у західному напрямку поставила під загрозу спільні домовленості з Варшавою про добудову гілки нафтопроводу до польського міста Плоцьк. Раніше американський Ексiмбанк висловлював готовність кредитувати енергетичні проекти в Україні, зокрема європейський напрямок використання нафтопроводу Одеса-Броди та його добудову до Плоцька. «Укртранснафта» поки що не повідомляє про досягнення будь-яких домовленостей з постачальниками каспійської сировини. Тому деякі експерти висловлюють припущення, що використання нафтопроводу у реверсному напрямку може бути продовжене і після закінчення контракту із росіянами.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG