Спеціальні потреби

Фактор доступу до ЗМI кандидатiв у президенти - 2004-09-14


Київ – 13 вересня. Якщо кандидати матимуть рівний доступ до ЗМІ, переможе Ющенко; якщо ситуація з доступом до преси збережеться така, як зараз – Янукович. Це один з результатів опитування, проведеного у вересні Київським міжнародним інститутом соціології. Хто буде Президентом? Своїми думками з цього приводу дiляться соціологи і самi виборці.

Чим ближче до виборів, тим більше опитувань. Результати свого дослідження за вересень оприлюднив центр “Социс”, слідом за ним – Український інститут соціальних досліджень і от щойно – Київський міжнародний інститут соціології. Дані авторитетних соціологічних фірм-конкурентів майже ідентичні: усі вони фіксують дистанцію між двома основними кандидатами – Ющенком і Януковичем – на рівні 3-7% у першому турі і 5-7 у другому турі виборів. Згідно з результатами останнього опитування, за Ющенка у першому турі готові проголосувати 29, за Януковича – 23% виборців, а в разі їх суперництва в другому турі Ющенко отримає 37, Янукович – 31% голосів.

Фаворитів виборчих змагань розділяють сьогодні лічені відсотки. При цьому кандидат від влади не зникає з телеекранів; кандидат від опозиції змушений вести кампанію ніби в умовах ще до епохи телебачення. Котрий із них стане Президентом? Як показують результати опитування, це великою мірою залежить від того, чи пустять Ющенка в телевізор. Говорить президент Київського міжнародного інституту соціології Валерій Хмелько:

«Перше питання ми ставили “Як ви вважаєте, якщо всі кандидати президентських виборів матимуть однакову можливість користуватися телебаченням і радіо, за кого проголосує найбільше виборців?”. І тут вперше за всі ці опитування більшість сказала не про Януковича, а про Ющенка, 29% висловились за те, що саме Ющенко в цьому випадку набере найбільше голосів, Януковича 23% вважають, що буде так. А друге запитання ми поставили таке – а якщо до виборів кандидатів залишаться ті самі умови доступу до телебачення і радіо, які були дотепер. За кого проголосує найбільше виборців. І тут результат виявився протилежним. Ну, і під кінець ми задали питання – як ви вважаєте, хто в результаті стане Президентом – тому що впливають не тільки засоби масової інформації, багато є інших чинників. І тут 48% назвали, що на їх думку, в тих умовах, які є, Президентом стане Янукович».

Хто буде наступним Президентом? Своїми прогнозами я попросила поділитися киян. Називалися імена обох фаворитів:

- «Я не то що думаю, я знаю – вам сказати прізвище? Ну то Ющенко»!

- «В другому турі все рішиться, звичайно, я хотів би, щоб Ющенко переміг».

- «Мені, например, нравиться Янукович. Я знаю – ну отак од душі».

- «Особисто я голосуватиму за Януковича, хочу, щоб він переміг, чесно».

Мої співрозмовники впевнені, що Ющенко популярніший за Януковича і що за нього проголосує більше виборців. Однак далеко не впевнені в тому, що Ющенку дадуть перемогти.

- «Люди – я з людьми трошечки спілкуюся, то більше за Ющенка».

- «Хотілося, щоб Ющенко, а так хто буде – я не знаю. Я не впевнена ні в чому перед виборами».

- «Скажемо, якщо буде дуже невеликий відрив, я можу висловити таке побоювання, можливо, це прогноз песиміста, що можуть зіграти якісь адміністративні важелі і десь деякі адміністративні службовці, які хочуть показати свою лояльність по відношенню до влади, можуть провести певне округлення, зрозуміло, в яку сторону».

- «Я думаю, Кучма переможе, і більше ніхто, його ставленик переможе. Тому що все фальсифікується, все робиться в цій державі тільки для того, щоб різними обманними способами цю владу втримати в руках тих, хто при владі зараз”, -- кажуть кияни. А щодо переважної присутності на телеекрані лише одного, провладного кандидата додають:

- «Якщо людям показують одного претендента, і звичайно людина орієнтується на те, що йому рекламують, те людина й вибирає. Але людина повинна сама для себе робити висновки і робити так, щоб потом вона не жалкувала про те, що вона вибрала».

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG