Спеціальні потреби

Американський урядовець критикує стан свободи слова в Українi - 2004-09-08


Вашингтон – 7 вересня. Державні мас-медія в Україні по-рабськи агітують за Януковича, ігнорують або критикують Ющенка, при чому в столиці та інших великих містах України передач Радіо Свобода далі немає в Ф-М ефірі. Такими словами передвиборчу ситуацію в Україні на сторінках американської газети Вашингтон таймс описав Джефрі Гіршберґ - член дев’ятиособової державної ради, яка здійснює нагляд над усіма фiнансованими урядом США засобами міжнародного мовлення.

Заглушеним фанфарами партійних з’їздів у Сполучених Штатах легко забути, що Америка зараз не єдина країна, в якій йде бурхлива передвиборча кампанія - пише Гіршберґ на сторінках Вашингтон таймс. Втім до виборів готується також Україна, лише там бракує основна складова - їх вільне, справедливе та всестороннє висвітлення. Тобто президент Леонід Кучма і його оточення – пише Гiршберґ - роблять усе, щоб не допустити до відкритого обговорення майбутнього країни.

Американський чиновник визнає, що Леоніду Кучмі слід віддати належне за зміцнення після краху СРСР суверенітету України, поліпшення економічних показників, надання військ і іншої допомоги Сполученим Штатам у війні з тероризмом та, кінець-кінцем, за збереження такої демократії, в якій принаймні ще відбуваються вибори. Однак, як зазначає Гіршберґ, навіть диктатори проводять вибори, а що стосується свободи слова в Україні, то вона за роки правління пана Кучми і особливо тепер систематично переслідується, обмежується і придушується українською владою. Цитуючи липневий звіт американської правозахисної організації Freedom House - Дім Свободи, він підкреслює, що створено обстановку, в якій опозиційним політичним силам неможливо пробитися, ані в ефір, ані в друковані мас-медія.

У цьому зв’язку Джефрі Гіршберґ згадав про несправедливу перевагу у ЗМІ Януковича над Ющенком та про проблеми П’ятого каналу, однак підкреслив, що особливо боліє ситуацією, що скалася навколо фінансованого США Радіо Свобода, програми якого в лютому знято з радіомережі Довіра. Американський урядовець говорить, що з того часу двічі відвідав Україну, щоб переконати українських посадовців повернути, як він сказав, відому своїми об’єктивними новинами та аналітичними матеріалами Свободу в ефір. Він додав, що отримав запевнення, що керівникам радіостанцій невдовзі надійде сигнал, що передача програм Свободи може бути відновлена. Однак минуло кілька тижнів і Свободи далі немає в ФМ-ефірі, при чому керівники радіостанцій побоюються, що за трансляцію Свободи їм дістанеться те, що дісталося власнику київського радіо Континент Сергію Шолоху, який був змушений втікати з Україні і отримав статус біженця у США.

Світ спостерігає за подіями в Україні, підкреслює Гіршберґ і нагадує, що Сенат США в липні одноголосно ухвалив резолюцію, закликаючи українську владу не обмежувати прав свого народу обирати собі лідерів. Цитуючи документ, американський чиновник наголошує, що жовтневі вибори визначать майбутній шлях України.

Гіршберґ підсумовує, що у Сполулених Штатах вільний потік інформації є невід’ємною частиною демократії - а в Україні пана Кучми, пише вiн у газетi Вашингтон таймс, це не так.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG