Спеціальні потреби

Звiт Комiтету виборцiв України про перший мiсяць кампанiї - 2004-08-13


Вашингтон - 12 серпня. Всеукраїнська громадська організація «Комітет виборців України» оприлюднила звіт за підсумками моніторингу першого місяця передвиборчої кампанії в Україні.

«Перший місяць виборчої кампанії був затьмарений масовими фактами незаконного втручання органів влади у виборчий процес, що мало наслідком порушення принципу рівності суб’єктів виборчого процесу» - зазначається у першому абзаці звіту. Передусім документ вказує на порушення при зборі підписів на підтримку кандидата Віктора Януковича. Серед порушень названо використання службового становища та чинення адміністративо тиску на виборців; різні форми обману або підкупу громадян та фальсифікацію підписних листів. КВУ також висловлює занепокоєння випадками розпалювання міжнаціональної ворожнечі в ході агітаційної кампанії та, як сказано, упередженим і тенденційним висвітленням кампанії засобами масової інформації.

За результатами моніторингу КВУ рекомендує виборцям, права яких порушуються під час виборчої кампанії, звертатися до юридичних служб кандидатів та громадських організацій з проханням допомогти в оформленні скарг та поширювати подібну інформацію в ЗМІ.

Штаб Віктора Януковича комітет закликає відслідковувати всі факти незаконного збору підписів на його підтримку та відмовитись від передачі подібних підписних листів до ЦВК, а також ініціювати притягнення до відповідальності порушників законодавства.

Правоохоронним органам КВУ радить ретельно розслідувати всі факти правопорушень під час виборчої кампанії та притягнути винуватців до відповідальності, а засобам інформації комітет рекомендує відповідальніше ставитися до повідомлень, що стосуються перебігу виборів та утримуватися від розповсюдження наклепницької та неправдивої інформації.

Відтак у звіті йде перелік порушень, зафіксованих КВУ в окремих областях.

Найбільша кількість зафіксованих порушень стосується використання адмінресуру на підтримку Віктора Януковича та наявності других «тіньових» виборчих штабів, які в основному сформовані з посадових осіб.

Також вказано на порушення під час влаштування публічних заходів на підтримку владного кандидата. Серед прикладів наведено мітинг 12 липня у Харкові «Харківщина за Януковича», на який за різними оцінками прийшло від 40 до 100 тисяч осіб. Зазначено, що відповідальність за явку учасників заходу було покладено на районні виконавчі комітети міста Харкова.

Водночас, підкреслюється у звіті, адмінресурс був використаний для протидії виїзду прихильників Віктора Ющенка на мітинг четвертого липня у Києві для офіційного висунення його кандидатом у Президенти. Випадки протидії, до якої, за даними КВУ, було залучено державтоінспекцію та інші державні органи, зафіксовано принаймні в половині областей України.

Був також зареєстрований щонайменше один випадок використання адмінресурсу на підтримку Віктора Ющенка, коли міський голова Івано-Франківська та його заступники брали активну участь в організації та проведенні мітингу на його підтримку.

За даними Комітету виборців України, рівність між кандидатами зафіксовано хіба-що у кількості облитих фарбою біг-бордів. Таких випадків зареєстровано два - один у Києві, де пошкоджено кілька портретів Януковича, другий - у Мукачевому, де постраждало кілька афішів «Нашої України».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG