Спеціальні потреби

Новi виборчi данi соцiологiв - 2004-08-11


Київ - 10 серпня. Вже у першому турі Вiктор Ющенко може набрати 38 відсотків, а Вiктор Янукович – 26 відсотків голосів, -- стверджує соціологічна фірма “Юкрейніан соціолоджі сервіс”. За даними цієї служби, відрив Ющенка від його основного суперника дедалі зростає. Читайте дані липневого опитування, присвяченого динаміці рейтингів та іміджу основних кандидатів.

Вже у першому турі виборів Віктор Ющенко може набрати 38 відсотків, а його основний суперник Віктор Янукович – 26 відсотків голосів, -- твердить фірма “Юкрейніан соціолоджі сервіс”, що співпрацює з державним Інститутом стратегічних досліджень. На відміну від інших соціологічних служб, ця фірма вираховує рейтинги кандидатів не серед всіх опитаних, а лише серед тих, хто сказав, що прийде на вибори, і вже визначився, за кого голосуватиме. Саме ці рейтинги ближчі до тих реальних, які після 31 жовтня оголосить Центрвиборчком, -- каже директор фірми Олександр Вишняк.

«Коли мені доводиться чути, що, скажімо, кандидат А, якби вибори відбулися сьогодні, набере 28 чи 29 відсотків голосів, а кандидат Б набере 22 чи 23 відсотки голосів, то це неправда. Обидва, і А і Б, наберуть більше, бо ще є невизначені, і частку цих невизначених і кандидат А, і кандидат Б, і кандидат С і так далі ще зберуть на себе». За даними опитувань, проведених цієї фірмою, відрив двох лідерів виборчих перегонів від решти кандидатів дедалі зростає; в останні місяці збільшується також відрив Ющенка від його основного суперника Януковича. Якщо на початку травня різниця між ними була 7-8 відсотків, то тепер – 10-13. Соціологи “Юкрейніан соціолоджі сервіс” спростовують дані, оприлюднені нещодавно їх колегами з Київського міжнародного інституту соціології, про те, нібито дистанція між двома фаворитами перегонів скоротилася до 5 відсотків.

«Дослідження замовляв центр “Демократичні ініціативи” і фонд “Мотта”, американці, то відрив був 10. Дослідження середини квітня та липня замовляв Михайло Погребинський, висновки робіть самі».

На думку Олександра Вишняка, якщо тільки не станеться якогось різкого стрибка рейтингу Януковича внаслідок підвищення урядом, перед самими виборами, пенсій і зарплат, то перемога Ющенка гарантована:

«Якщо відрив залишиться на рівні 8-10 відсотків, то за даними екзит-полів, хто б їх не проводив, переможе Ющенко. Що буде за даними ЦВК, це не в нашій компетенції, це не соціологічна проблема».

Стосовно інших кандидатів динаміка така: Рейтинги комуніста Симоненка і соціаліста Мороза, що застигли на рівні 13 і 8 відсотків, останні місяці залишалися незмінними, і ці кандидати “другого” ешелону практично втратили шанси на вихід до другого туру. Прогресивна ж соціалістка Вітренко та екс-прем`єр Кінах, за даними “Юкрейніан соціолоджі сервіс”, останнім часом нарощують рейтинги – у Вітренко 4%, у Кінаха 3% і в другому турі можуть певним чином вплинути на шанси основних кандидатів.

Дослідження з`ясувало також, що найбільш позитивним іміджем володіє фаворит виборчих змагань Віктор Ющенко. Виборці найбільше цінують його за успішність у поліпшенні умов життя громадян та як чесного й некорумпованого політика. На другому місці за тими ж іміджевими показниками – Віктор Янукович. Цікаво, що серед тих, хто голосуватиме за Януковича, лише половина вважає його чесним і некорумпованим. А серед тих, хто проголосує за Ющенка, в його некорумпованості впевнені дві третини. На 100% чесним і не корумпованим вважає свого обранця лише електорат Симоненка, Мороза, Кінаха, Омельченка та Вітренко. Але відсутність негативного іміджу зовсім не означає лідерства у президентських перегонах. Вирішальну роль для виборців, кажуть соціологи, все-таки відіграє те, чи були продемонстровані кандидатом реальні успіхи у вирішенні соціально-економічних проблем.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG