Спеціальні потреби

Американська Гельсiнська комiсiя критикує президента Кучму - 2004-08-01


Вашингтон - 29 липня. Керівництво американської Гельсінської комісії видало відповідь на декларацію, підписану на початку липня дев’ятьма керівниками Співдружності незалежних держав з критикою на адресу Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі.

Декларацію СНД підписали 3 липня президенти Білорусі, Вірменії Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, Таджикистану, Узбекистану та України, яка зараз головує у цій структурі. Азербайджан та Грузія відмовились підписати цей документ, Таджикистан відсторонився від участі. В декларації, серед іншого, сказано: «Хоч і визнаючи, що ОБСЄ займає ключове місце в структурі європейської безпеки, але Організація виявила неспроможність адаптуватись до змін в політичному середовищі і в ділянці безпеки».

Керівництво американської Комісії з питань безпеки і співробітництва в Європі (так званої Гельсінської комісії) опрацювало відповіді до усіх дев’ятьох сигнаторів цієї декларації. В листі, адресованому персонально президентові Леоніду Кучмі, вказується на згоду з тим, що ОБСЄ повинна займати ключове місце в структурах безпеки Європи, і міститься надія, що усі держави, що входять в ОБСЄ, включно з Україною, докладатимуть зусиль для сприяння співпраці в рамках Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі. Водночас сказано, що із здивуванням сприйнято поміщене в Декларації твердження, що «Організація не впроваджує належним чином основні свої документи і положення». В листі-відповіді наголошується на необхідності визнати, що відповідальність за впровадження взятих ОБСЄ зобов’язань лежить на самих країнах-членах. Відповідно до цього, - підкреслюється в листі, - у випадках невиконання таких обов’язків слід звертатися до окремих урядів, а не до штаб-квартири ОБСЄ. Як зазначено, сама організція та її інституції служать знаряддям для допомоги країнам-учасницям у виконанні їх зобов’язань та відповідальностей. Проблема виникає, коли країна-учасниця не виконує взяті на себе добровільно зобов’язання і не виявляє бажання вжити корективних заходів.

В листі також сказано, що у випадку України, наприклад, попри досягнутий з часу незалежності поступ в багатьох ділянках, існують значні проблеми з впровадженням зобов’язань в гуманітарному вимірі, включно з свободою засобів масової інформації, свободою зборів і асоціацій, проблеми з корупцією, верховенством закону та виборами. Як добре відомо, - говориться в листі, - увага світу зосереджена тепер на запевненні вільних, справедливих, відкритих і прозорих президентських виборів в Україні. Ці вибори є критично-важливими для країни, але вже тепер спостерігається дуже тривожна передвиборча атмосфера, яка ставить під сумнів відданість уряду в Києві принципам ОБСЄ. Лист керівників американської Гельсінської комісії також містить сподівання, що президент Кучма вітатиме зусилля ОБСЄ стимулювати демократію і права людини в Україні, що відповідає політиці, проголошеній самою країною.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG