Спеціальні потреби

Реакцiї преси на змiну Вiйськової доктрини - 2004-07-28


Київ – 27 липня. Указ президента Кучми щодо вилучення з Вiйськової доктрини України статті про вступ до НАТО та ЄС сьогодні став головною новиною для українських мас-медіа, відсунувши на другий план навіть виборчі перегони.

Військову доктрину України Президент Кучма підписав 15 червня. За місяць Президент вирішив підписаний документ змінити і видав другий указ – про вилучення пункту, що вступ до ЄС та НАТО є кінцевою метою євроатлантичної інтеграції України. Журналіст газети «День» ставить запитання, який указ важливіший. У статті під цим заголовком наводяться слова високопоставленого українського дипломата, який каже, що такі рішення можуть мати непередбачувані наслідки і їх можна порівняти з вибухом. «День» ставить питання і про легітимінсть останнього указу, зважаючи на відсутність в країні ключових міністрів. Інше запитання, яке подається у статті – чи була необхідність в такому важливому рішенні саме зараз, напередодні виборів.

Саме вибори називає головною причиною появи указу Кучми відомий політолог Володимир Малінкович у своїй статті в «Українській правді». Наша влада поступилася політичному тиску Москви, Путіну потрібні гарантії. Реверсний напрямок трубопроводу Одеса – Броди - свого роду демонстрація готовності йти на поступки Москві. Але тільки цього Путіну замало. Відмова від вступу нашої країни в НАТО, як би вона формально не мотивувалася, - ще одна гарантія того, що ми від Москви «ні на крок». Наступним резонансним рішенням може бути згода Києва на надрегулюючий орган у ЄЕП – прогнозує Володимир Малінкович.

Дивною зміною зовнішньополітичних пріоритетів України рішення Кучми називає і журналіст російської «Нєзавісімої газети». Такий указ він називає подарунком Росії. Газета нагадує, що доктрина приймалася під Стамбульський саміт НАТО, однак зараз підтримка Москви виявилася важливішою.

У статті видання «Телекритика» йдеться про те, що указ – це стимулювання Москви більше втручатися у вибори на боці Януковича. Водночас, пише автор, це підводне каміння для майбутнього Президента, аби унеможливити рух України на Захід. Вонодчас, як зазначає автор є багато питань про легітимінсть цього указу, оскільки засади зовнішньої політики визначає парламент, який сьогодні на канікулах.

Цю тему подає і напопулярніше видання Польщі «Газета Виборча». Автор Анджей Войцеховський пише, що Президент Кучма повертає Україну у сферу впливу Росії, відкидаючи вступ до НАТО та ЄС. Також автор наводить слова Володимира Путіна про те, що зближенню двох країн заважає західна агентура. Цим Путiн дав чітко зрозуміти, що Москва вважає Україну за свою сферу впливу і не дасть їй вийти з під неї – пише «Газета Виборча».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG