Спеціальні потреби

Вибори в Українi можуть обернутися мiжнародною кризою, вважає британський часопис - 2004-07-20


Вашингтон - 19 липня. Британський журнал Джейнс Інтеллідженс Дайджест повідомляє, що НАТО, Європейський Союз та ОБСЄ стривожені можливістю, що результати президентських виборів в Україні призведуть до міжнародної кризи.

Хоча нинішній президент Кучма і обіцяв проведення чесних і прозорих виборів, кількість тих, хто продовжує вірити в ці обіцянки, невпинно зменшується, пишеться в новiй статті журналу. Тоді як контрольовані державою ЗМІ прославляють улюбленця Кучми, прем’єр-міністра Віктора Януковича, опозиція майже не має доступу до державних або приватних телеканалів, страждаючи, крім того, від спрямованих проти неї кампаній дискредитації.

Європейський Союз, НАТО і Сполучені Штати попередили Кучму, які наслідки очікують на Україну в разі, якщо вибори не будуть вільними і чесними, пов’язавши свою вимогу також з інтеграцією України у Євроатлантичні структури. Але, зазначається в статті, такі загрози будуть дієвими тільки в тому випадку, якщо Кучма є відвертим в своєму бажанні приєднати Україну до Євросоюзу і НАТО, адже ще й досі Україна переживає найгірші часи у сенсі відступу від демократії.

Окрім того, підкреслюється в статті, попередження міжнародних організацій можуть бути проігноровані і внаслідок двох інших причин. Перша полягає в тому, що Кучма отримав вотум довіри від адміністрації Буша за надiслання найбільшого не-натовського військового контингенту до Іраку. Другою причиною є пустопорожність загрози Європейського Союзу, оскільки з його боку Україні не було запропоновано майбутнього членства. Тому Брюссель ніяк не може змусити Україну грати за правилами, зазначається в статті. Кучма та його союзники бояться тільки двох сценаріїв розвитку подій, якщо вибори не будуть визнані вільними і чесними. Можливості того, що Сполучені Штати анулюють візи високопосадовців, як вже зробили це у випадку Білорусі та Придністров’я. А також, окрім цього, розпочнуть розслідування щодо банківських рахунків українських олігархів в офшорних зонах, почавши, наприклад, з Британських Вірджинських Островів, п’ятого за величиною іноземного інвестора України. Другий сценарій, що викликає занепокоєння Кучми, полягає у невизнанні ОБСЄ та Радою Європи результатів президентських виборів. Таке невизнання може призвести знову ж таки до анулювання віз та міжнародної ізоляції України. Тому якщо Захід дійсно хоче, щоб Кучма дотримався свого слова щодо проведення чесних і вільних виборів, обидві ці загрози мусять бути озвучені чітко і ясно. Оскільки, допоки на Кучму не буде здійснено жорсткого тиску, навряд чи він дозволить провести вільні вибори. Спокуса влаштувати результати виборів на користь Януковича буде превалювати внаслідок страху перед наслідками перемоги опозиційного кандидата, зазначається в статті.

Джейнс Iтеллiдженс Дайджест також пише, що Кучма та його союзники не вважають членство в НАТО терміновою необхідністю, яка вимагає проведення справжніх демократичних реформ та вільних виборів. Адміністрація планує відкласти спроби вступу до НАТО на період вiд 2009-2013 року. Це потрібно для забезпечення часу, необхідного для того, щоб Януковичу зміг -- у перехідний після відходу Кучми період -- посилити домінування правлячих олігархів в Україні, зазначає британський часопис.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG