Спеціальні потреби

Полiтологи про варiанти брудних виборчих технологiй - 2004-07-16


Київ – 15 липня. Блок Наша Україна заявляє, що проти її лідера Віктора Ющенка готуються провокації з боку партії УНА та її лідера Едуарда Коваленка. 16 липня у столичному Будинку вчителя пройде з’їзд нібито на підтримку Ющенка, а далі УНСОвці із фашистською символікою пройдуть Києвом – кажуть представники штабу Нашої України. Вони розцінюють це як брудну технологію.

Коли маргінальна партія підтримує якогось кандидата на виборах навіть без його відома, активно використовуючи свастику, антисемітські гасла та антикомуністичні заклики – це брудна технологія, що має на меті відштовхнути від цього кандидата значну частину людей – кажуть політтехнологи. Тема брудних технологій для України не нова, однак із кожними виборами таких прийомів стає все більше. Відповідей на питання, що таке брудні технології багато. Загально – це те, що дає перевагу одному кандидату над іншим в обхід закону, вважає політолог Дмитро Видрін:

«Якщо один претендент має доступ до телебачення більше ніж інший, якщо один може друкуватися у всіх друкованих мас-медіа, а інший лише у своїх власних – це брудні технології; якщо одні можуть використовувати державні гроші для ведення виборчої кампанії. Я відношу до брудних технологій все, що дає перевагу кандидату за рахунок суспільства, бюджету, використання мас-медіа».

До відвертих брудних технологій політологи відносять інформаційне кілерство. Після наболілої теми програми «Проте», експерти кажуть про застосування монтажу, нерівний доступ кандидатів до мас-медіа, відверте перекручування фактів.

У минулих парламентських виборах темою номер один було застосування адмінресурсу, коли працівників бюджетних організацій примушували агітувати за владну партію. Майже всі переконані, що подібне буде і восени, оскільки на головне крісло країни претендує голова виконавчої влади. Факти використання службового становища є вже зараз, говорить керівник Фонду Україна-3000 Андрій Мірошніченко.

«Перше порушення – 4-те число (липня) - висування Януковича в президенти. Вже зафіксовано чiтко, що поїздка в Запоріжжя була робочою поїздкою, тобто за кошти бюджету. Фактично Янукович їхав на з`їзд по його висуванню на рахунок бюджетних коштів».

Технологією є і висування багатьох маргінальних кандидатів, які не мають жодних шансів, однак матимуть своїх представників у виборчих комісіях. Тому контроль над комісіями матиме той, хто домовиться з цими кандидатами, а найлегше це зробити владі. До більш радикальних технологій політологи відносять розкол України та розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Таких сценарiїв особливо боїться керівник школи Політичної аналітики Олексій Гарань:

«Я боюся дестабілізаційних сценаріїв, які можуть застосовуватися владою або провладними кандидатами. Це звичайно може спровокувати заворушення. Дуже побоююся дестабилізації в сфері міжнаціональних, міжконфесійних відносин. Все це ми бачили уже протягом минулого року».

І напевно, найдієвиша технологія, це відверта фальсифікація результатів виборів. Адже відома істина, важливо не як голосують, а як рахують. Ця технологія була добре відпрацьована в Мукачевому. І якщо опозиції не вдалося довести свою правоту у маленькому містечку, маючи завірені бюлетені з підрахунку голосів з абсолютно всіх дільниць, то зробити це в межах всієї країни буде тим більше нереально. Втім політологи, оптимізму не втрачають і кажуть, що українці стали скептиками і не дуже слухають своїх керівників та не дуже вірять тому, що їм кажуть з екранів телевізорів. Говорить керівник аналітичного центру «Софія» Андрій Єрмолаєв:

«Політтехнологiв, політологiв не хочуть враховувати, i полiтикiв, не хочуть враховувати з точки зору щодо брудних механізмів як то адміністративний чи компроматний. Організована i сценарована інформаційна політика з певними змістами, які корегують реальний процес - це теж є технологія. Всі ці технології не спрацьовують, оскiльки цей так званий больовий порiг сприйняття у виборця дуже низький. Ну, після того, що відбулося кілька років тому, після кампанiї навколо гибелі журналіста Гонгадзе, після компроматної хвилі та інформації, яка вже є про стан елiти, і розраховувати, що можна ще і далі це використовувати, це велика ілюзія».

А щодо силового варіанту, то головною страховкою проти нього є міжнародне співтовариство, яке може просто не визнати результатів виборів. У такому разі новий президент не буде легітимним і всіма витікаючими звідти наслідками.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG