Спеціальні потреби

Нафтогiн Одеса-Броди запрацює у реверсному режимi - 2004-07-09


Київ – 8 липня. Реверс, про можливість якого стільки говорили в Україні, відбувся. Нафтогін «Одеса-Броди», що був зданий в експлуатацію в 2000 році і відтоді стояв порожнім, віднині запрацює, але в зворотньому напрямку - від Бродів до Одеси. Замість каспійської нафти, що мала текти по ньому до Європи, нафтогоном потече російська нафта в Одесу.

«Укртранснафта» повідомила, що укладає контракт з російсько-британською компанією ТНК про щорічне прокачування нафтогоном дев’яти мільйонів тонн російської технічної нафти. Прес-служба «Укртранснафти» повідомляє, що ТНК гарантувала щорічне прокачування цієї кількості нафти через «Одесу-Броди» у реверсному режимі за принципом «Транспортуй або плати». «Укртранснафта» наголошує, що залишила за собою право у разі потреби відмовитись від постачання російської нафти і почати качати каспійську. Однак, у такому випадку, за умовами контракту, доведеться достроково погашати кредит. Фахівці висловлюють також сумніви стосовно принципової можливості прокачувати трубопроводом легку каспійську нафту після того, як туди закачають неякісну технічну російську. Сумніваються експерти й у тому, що знайти охочих укласти контракт про пряме використання нафтогону вдасться при нафтогоні, який вже працює за реверсом.

Як повідомлялося, минулого тижня Кабінет Міністрів України скасував своє попереднє рішення, прийняте в лютому цього року, про виключно пряме використання нафтогону «Одеса-Броди». Погодитись на реверс український прем’єр Віктор Янукович вирішив одразу після свого недавнього візиту до Москви. Російська ТНК, котра ось уже більше року домагається від України права на реверс, його кінець-кінцем отримала

На думку низки оглядачів, рішення про реверсне використання «Одеси-Бродів» ставить крапку на намірах України диверсифікувати свої джерела поставки нафти. Зберігається нинішня ситуація, за якою Україна майже стовідсотково залежна від російських поставок, що, до речі, експерти називали одним із чинників недавньої бензинової кризи в Україні. З реверсом Україна втрачає також політичний шанс ближчої кооперації з Європою.

Про це говорив, зокрема, за кілька днів до оприлюднення рішення про реверс американський урядовець, помічник заступника Держсекретаря США Стівен Пайфер. Під час телемосту Київ-Вашингтон він заявив, що з геополітичної точки зору, якщо Україна справді бажає наблизитися до Європи, пряме використання нафтогону має незаперечний сенс. Оскільки це, як він сказав, прив’язало б Україну до європейського енергетичного ринку та зробило її транзитною країною для нафти, яка йде в Європу. А це, за його словами, форсувало б українську економічну інтеграцію в Європу. Є ще й друга частина рівняння, каже Пайфер, і це - економічний сенс проекту. «Ми завжди наголошували на тому, що комерційні аргументи говорять за пряме транспортування нафти з Одеси до Бродів і далі до Центральної Європи. І ось чому. Наразі існує певна, обмежена кількість російської нафти, що надходить до Одеси, щоб звідти вивозитись танкерами через Чорне море. Більшість цієї нафти зараз транспортується до Одеси залізницею. Якщо трубу запустять у реверс, тоді замість того, щоб надсилати цю нафту залізницею, вона піде в Одесу по трубі. Однак кількість цієї нафти – як і прибутки України від транспортування -- не зростуть ні на йоту, адже у протоки Босфор обмежена пропускна здатність. При реверсі Україна втрачає шанси качати нафту з Каспію в Центральну Європу. Тому кращий спосіб для України збільшити свої прибутки від транспортування нафти, з комерційної точки зору – це продовжувати транспортувати російську нафту до Одеси залізницею, а нафтогін «Одеса-Броди» використовувати для транспортування каспійської нафти до Європи. Так ви отримаєте вигоду від обох шляхів», -- підкреслив Пайфер.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG