Спеціальні потреби

Українські вибори: чи з’явиться «третя сила»? - 2004-06-30


Соціологи заперечують можливість появи на українських виборах “третьої сили”, альтернативної основним претендентам на президентство Ющенкові та Януковичеві. Дані червневого соціологічного опитування оприлюднив Український інститут соціальних досліджень.

Основні реальні претенденти на президентство, вважають соціологи, уже відомі – це Ющенко та Янукович. За даними опитування, якби президентські вибори відбувалися завтра, за Ющенка проголосували б 24%, за Януковича – 16%, за Симоненка – 14%, за Мороза – 6% виборців. Решта кандидатів здобули б по чотири й менше відсотків голосів.

Керівник Українського інституту соціальних досліджень Олександр Яременко каже: «Тобто на сьогоднішній день ми можемо говорити, що сім з половиною мільйонів виборців України збираються голосувати на сьогоднішній день за Ющенка. П’ять з невеликим хвостиком на сьогодні вже чітко визначились по Януковичу.»

У разі виходу в другий тур Ющенко, якщо вірити опитуванню, отримає 36%; Янукович – 28% голосів. У Ющенка рейтинг, порівняно з минулим місяцем, залишився без змін, у Януковича трохи зменшився – далися взнаки, вважають соціологи, бензинова криза та історія з судимостями нинішнього прем’єра.

Дослідження виявило цікаві особливості щодо національності, мови спілкування, віку та реґіону проживання симпатиків обох кандидатів. У Ющенка більше прихильників на Заході, у Центрі, на Півночі України й у Києві. Здебільшого це молодь, українці за національністю й ті, хто спілкується українською. Тим часом серед готових голосувати за Януковича - переважно росіяни та російськомовні, люди середнього і старшого віку, жителі Сходу і Півдня України та Криму.

Понад половина електорату Януковича – ті, хто визначилися в останні півроку. У Ющенка – ті, хто визначився рік і більше тому. Серед прихильників Ющенка більшість таких, хто голосує за нього, бо симпатизує йому і вірить. Більшість тих, хто віддасть свій голос за Януковича, сказали, що підтримують цього політика, бо вважають його “меншим злом”.

Щодо інших потенційних кандидатів, то у списку тих, за кого виборці не проголосують за жодних умов, лідирують Кучма, Вітренко, Медведчук, Тимошенко. Стосовно Кучми цей показник категоричного несприйняття сягає 62%.

А таких імовірних кандидатів у президенти, як голова Нацбанку Сергій Тігіпко чи екс-прем’єр Анатолій Кінах, багато виборців взагалі не знає: 27% опитаних ніколи не чули, хто такий Тігіпко, 24% - хто такий Кінах.

Щодо теми політичної реформи, то вона, кажуть соціологи, людям нецікава, оскільки вони чекають на сильного президента, без урізаних повноважень. Яременко каже:

«Політична реформа не цікавить громадян України. Більше того, коли 70% громадян України очікують сильного президента, зменшення його повноважень новою реформою я не думаю, що громадянами підтримується дуже активно».

Що ближче до виборів, то більше розмов про заанґажованість соціологічних опитувань і про те, що вони впливають на думку виборців. А за два тижні перед виборами, як відомо, оприлюднення даних опитувань заборонено законом.

Утім, як свідчить дослідження, яке провів у червні Український центр політичного менеджменту, 70% громадян дуже зрідка стежать або зовсім не звертають уваги на результати соціологічних опитувань, і лише 3% заявили, що рейтинґи політиків впливають на їхню думку.

XS
SM
MD
LG