Спеціальні потреби

Український омбудсмен стверджує, що в Абу-Греїб українських громадян катували - 2004-06-24


Київ - 24 червня. Уповноважена Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова стверджує, що стан українських моряків, яких тримали в іракській тюрмі Абу-Греїб, дуже поганий. Про це вона заявила після зустрічі із членами екіпажу судна “Навстар-1” Іваном Сощенком і Миколою Мазуренком. Минулого року їх засудили до ув’язнення та великого штрафу за спробу нелегально вивезти із країни пальне. Моряків повернули в Україну лише минулого тижня завдяки неодноразовим зверненням українського МЗС до американської сторони. Зараз вони перебувають у медпункті Лук'янівського слідчого ізолятора, де з ними й зустрілася Карпачова. Після спілкування з ними омбудсмен зробила висновок про нелюдські умови їх перебування в Абу-Греїб.

Наприклад, в останні дні перед депортацією на Батьківщину, за словами Карпачової, українців утримували разом із шістдесятьма ув’язненими в камері, розрахованій на 8 осіб.

«Позбавлення сна. Роздягання до нага. І шість діб вони фактично перебували в такому стані. При чому вони зазначили, що наглядачі були й жінки. Температура в камері, де вони перебували – плюс 70 градусів», - сказала Ніна Карпачова.

За словами Карпачової, в іракській в’язниці до українських громадян, як і до інших в’язнів, застосовували тортури. Моряки твердять, що в камеру запускали якийсь газ, який вразив легені. Карпачова сказала, що особисто пересвідчилася в цьому, оскільки капітан під час зустрічі постійно кашляв. Моряки твердять, що на голови їм одягали мішки.

«Він каже, це неможливо описати: я одного разу просто втратив свідомість. Бо не було чим дихати. Але зняти мішок неможливо. Тому що руки в кайданах за спиною», - сказала омбудсмен.

На думку Карпачової, моряки потребують також допомоги психолога, оскільки стан стресу в них ще не минув. Після зустрічі з моряками Карпачова направила листа послові Сполучених Штатів Джонові Гербсту. У ньому вона подякувала дипломату за допомогу у справі повернення українських громадян на Батьківщину. Карпачова збирається звернутися до Президента України з проханням помилувати моряків.

Раніше українське зовнішньополітичне відомство заявляло, що не має даних про те, що українські громадяни зазнавали катувань. Речник МЗС Маркіян Лубківський закликав Карпачову не вносити напруження в остаточне розв'язання цієї справи. На думку МЗС, справа набула великого, але непотрібного резонансу.

XS
SM
MD
LG