Спеціальні потреби

Українськi студенти стежитимуть за чеснiстю проведення президентських виборiв - 2004-06-20


Київ - 18 червня. Українські студенти створюють організацію, яка слідкуватиме за чесністю проведення президентських виборів у вищих навчальних закладах. Активісти руху кажуть, що адміністрації університетів мають сильні важелі впливу на студентів і часто цим користуються. Представники Міністерства освіти стверджують, що університети займаються лише навчальним процесом і далекі від політики. Втім обіцяють відреагувати на будь-яку інформацію про порушення виборчого закону.

В Україні понад 300 університетів, в яких навчаються сотні тисяч студентів. У жовтні більшість із них матимуть право голосувати на президентських виборах. Тому боротьба за голоси молоді вже почалася.

«Студент обирає вільно» - таку назву взяв собі комітет, який слідкуватиме, щоб студенти робили свій вибір свідомо і без тиску. Адміністрація навчальних закладів має потужні важелі впливу на студентів, вважає активіст комітету із Сум Георгій Сахнюк. Від обіцянки поставити залік, до репресивних – відрахувати із університету.

«Я думаю, що багато залежить від ректора. В деяких вузах все дуже просто. Робіть що хочете – ніхто нікого не чипає. Роздавайте листівки – за це ніхто не наказує. Є студентське самоврядування. Але є деякі вузи, які дивують своєю позицією. Ну зараз важко сказати, що придумають цього року – думаю, що буде щось новеньке. Але те, що було тоді, часто студентів використовували як дармову силу для агітації “за тих, за кого нада”», -- сказав сумський активiст.

Як приклад Сахнюк наводить ситуацію в Сумах, де в одному із вищих навчальних закладів, адміністрація начеб-то примушує студентів брати участь у заходах на підтримку Соціал-демократів. Комітет, за його словами, збиратиме інформацію про подібні випадки і оприлюднюватиме через пресу. Первинні комітети створили вже в половині університетів України. Лідери організації пропонують Міністерству освіти підписати декларацію про порозуміння, яка б називала неприйнятними будь-які наміри спроби вплинути на волевиялвння студентів поза рамками закону.

Директор Департаменту Міністерства освіти Ярослав Болюбаш в принципі не проти такої ідеї. Хоча стверджує, що під час попередніх виборів значних порушень під час голосування в університетах не спотерігалося.

«Те, що у вищих навчальних закладах хтось на когось тисне – я наприклад, вперше чую такий факт. Якихось дій щодо підготовки до виборів у нас немає. У нас зовсім інші дії – спрямовані на якість освіти. Тому у нас думки немає, щоб якось включатися у вибори. Принаймні, на даний час».

Болюбаш стверджує, що адміністрації університетів не зацікавлені порушувати закон, бо за ними пильно спостерігають громадські організації. За його словами, Міносвіти слідкуватиме, щоб вибори не впливали на навчальний процес. Якою політичною діяльністю студенти займаються у позанавчальний час Міністерство не цікавить.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG