Спеціальні потреби

Aгентство з моделювання ситуацiй про кандидата Януковича - 2004-06-16


Київ – 15 червня. Сьогодні Янукович не є тим єдиним кандидатом від влади, який був би наділений всією повнотою адміністративного ресурсу. Це - висновок українського Агентства з моделювання ситуацій, яке присвятило своє чергове дослідження кандидатові в Президенти Віктору Януковичу. Кому, окрім “донецьких”, Віктор Янукович потрібен в якості глави держави? Це питання Агентство з моделювання ситуацій з’ясовує у своєму черговому дослідженні з серії “Сьогоднішні лідери України: примірювання ролі Президента”. Працю розпочинають загальні відомості про Януковича, чий рейтинг на травень 2004 року сягнув 17%, зрісши порівняно з вереснем минулого року майже вдвічі, і чий відрив від головного фаворита виборчих симпатій – Ющенка – становить уже менше 10 відсотків.

Офіційна біографія Януковича містить деякі темні сторінки. У 68-у засуджений і направлений в колонію для неповнолітніх. В 70-у засуджений вдруге за заподіяння тілесних ушкоджень. Історія з судимостями донецького губернатора досі залишається проясненою не до кінця. Так, згідно з даними каналу ICTV, його судили за розкрадання соціалістичного майна і ненавмисне вбивство. За іншими даними, то була спроба згвалтування та крадіжка. Хоч би як там було, єдиним доконаним фактом залишається те, що судимості Януковича, котрий претендує на посаду глави держави, скасовані. Як і те, що “пару” стосовно судимостей вже випущено, і до виборів – вважають в Агентстві з моделювання ситуацій – ця тема “перегорить”.

Сьогодні Віктор Янукович – в п’ятірці політичних лідерів країни, яким громадяни довіряють. Це карколомний успіх людини, імені якої, за даними опитувань, ще кілька років тому не знало 60 відсотків населення. Про Януковича відомо, що він любить полювання та розводить голубів, має дві вищі освіти і є тричі академіком. Політологи відзначають швидкі темпи його навчання державної мови, на що за 10 років не спромігся його земляк, перший віце-прем’єр Азаров. Янукович прославився фразою, яку виголосив на врученні йому нагороди “Людина року-2000”. Саме тоді він заявив країні: “Донбас порожняк не гонить”.

Вся історія політичної кар’єри Януковича – це історія виконання і перевиконання завдань Президента Кучми. Апогеєм були президентські і парламентські вибори з завжди стабільно високим, необхідним Кучмі результатом. Слухняний підлеглий, він по-армійськи суворо вимагатиме слухняності від інших, якщо стане Президентом, -- прогнозує Агентство з моделювання ситуацій. Щодо кадрового резерву нинішнього прем’єра, то Янукович віддає відчутну перевагу “донецьким”. Донецький клан не асимілюється в Києві, в охороні Віктора Федоровича працюють тільки донеччани, і навіть продукти харчування нинішньому прем’єрові возять із Донбасу. В разі приходу Януковича до влади, -- кажуть експерти Агентства, -- посади в Уряді буде розподілено здебільшого між вихідцями з його рідного регіону. Персональний склад Кабміну при Президентові Януковичу доволі прогнозований, і там все знайомі особи: Азаров, Клюєв, Гайдук, Богатирьова, Табачник. В разі обрання Януковича главою держави слід очікувати значного зміцнення системи “ручного керування” країною. Відбудеться частковий переділ майна на користь “донецьких”, прискориться приватизація, усталиться корупція, а іноземним інвесторам (подекуди навіть російським) доведеться потіснитись. Загалом від президентства Януковича, на думку політологів, слід очікувати чогось подібного до правління Леоніда Кучми – хоча й без віртуозних двірцевих інтриг.

Однак чи й справді отримає Янукович під час своєї президентської кампанії адміністративний “дах”? Як висновують автори дослідження, наразі він ще не є остаточно утвердженим “єдиним кандидатом від влади”. У владних колах ще не визначились остаточно, чи вигідно їм підтримувати Януковича в його президентських амбіціях, -- говорить експерт Агентства з моделювання ситуацій Ярослав Павловський:

«Ми дійшли висновку, що насправді сьогодні Янукович не є тим єдиним кандидатом, який був би висунутий всією владою і наділений всією повнотою адміністративного ресурсу».

Попереднє дослідження із серії “Примірювання ролі Президента” було присвячено Віктору Ющенку. А своє наступне дослідження Агентство моделювання ситуацій обіцяє присвятити Олександрові Морозу та ймовірним сценаріям розвитку його передвиборчої кампанії.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG