Спеціальні потреби

Життєвий шлях 40-го президента СШA - 2004-06-08


Рональд Вiлсон Рейґан народився 11 лютого 1911 року в місті Тампіко в штаті Іллинойс. Виростав вiн у середньо-західній Америці і згодом життєвий шлях повів його на довгу та різнобарвну кар’єру - він був диктором спортивних новин, кіноактором, речником консервативних кіл, губернатором штату Каліфорнія та кінець-кінцем - президентом Сполучених Штатів.

Рейґан завоював Білий дім внаслідок спалаху консервативних настроїв у країні на виборах 1980 року. Ще пiд передвиборчої кампанiї вiн ставив собi за мету відновити довіру до Америки та почуття гордостi серед народу, який був занепокоєний економічним станом країни та який пережив цілорічну кризу із затриманими в Ірані американськими заручниками.

У своїй інавгураційній промові у 1981 роцi президент Рейґан накресив новий курс для країни, який передбачав зміну ролі федерального уряду.

«Економічні труднощі, які ми переживаємо, наступали на нас протягом кількох десятиліть. Вони не щезнуть за кілька днів, тижнів чи місяців. Але вони - щезнуть. Вони щезнуть оскільки, ми, як американці, тепер - як і в минулому - маємо спроможність, зробити все необхідне для збереження цього останнього і найбільшого бастіону свободи. У цій поточній кризі, розв’язка не полягає в уряді; уряд є джерелом наших проблем».

Новий президент негайно вдався до заходів для скорочення податків та урядових витрат. Після хиткої рецесії у 1982 році зафiксовано значний економічний ріст і у 1984 році Рональда Рейґана переобрано на другий термін на президентськiй посадi.

Однак не лише його успіхи в економічнiй сферi дали йому полiтичнi дивiденди. Американцям подобався його стиль. Вони вітали заходи президента Рейґана відновити почуття американської гордостi серед народу та довір’я до неї за кордоном. Їм зокрема iмпонувало, як він вів себе – достойно та з гумором після замаху на його життя у 1981 роцi.

Були й виклики в сфері закордонної політики. Рейґана пам’ятатимуть за внески у сферi контролю озброєнь, зокрема за укладений у 1987році з Радянським Союзом Договір про ліквідацію в Європі ядерних ракет далекої і середньої дальності.

Рональд Рейґан провiв чотири саміти з тогочасним радянським керівником Михайлом Горбачовим. I незважаючи на те, що Рейґан називав Радянський Союз «iмперiєю зла», оглядачi згiднi, що цi зустрiчi посприяли мирному закiнченню холодної вiйни.

Чи не найбiльшиий виклик своєму радянському колезi Рейґан кинув у 1987 роцi, коли, виступаючи у Захiдному Берлiнi, закликав Михайла Горбачова знести Берлiнську стiну.

Iсторiї судити, чи через полiтику Рейґана чи дiї Горбачова, чи через симбiоз обидвох чинникiв, у 1989 роцi впала Берлiнська стiна, а два роки пiзнiше перейшов в небуття Радянський Союз.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG