Спеціальні потреби

Самiт глав держав-учасниць ЄЕП - 2004-05-24


В Криму вiдбувся саміт глав держав, що виступили ініціаторами створення Єдиного економічного простору. Під час переговорів зі своїми колегами Президент Леонід Кучма виступив за якнайшвидше створення зони вільної торгівлі без обмежень, що, на його думку, буде показником щодо готовності всіх сторін «йти далі політичних декларацій».

Під організаційним етапом створення єдиного економічного простору у рамках чотирьох пострадянських республік – Росії, України, Казахстану та Білорусі - можна підвести риску і перейти до реального втілення – вважає Президент Кучма. Ідея створити таку інтеграційну струтктури як ЄЕП виникла зовсім недавно, однак вже парламенти всіх країн ратифікували угоду щодо її створення. Це рамковий документ, який не мав реального наповнення. Тепер сторони мають від декларацій перейти до підписання та виконання економічних документів. І тут можуть виникнути проблеми. Адже у кожної з чотирьох сторін досить різне уявлення про те, яким має бути ця структура і різні інтереси у ній. Україна зацікавлена у створенні зони вільної торгівлі без обмежень. Ми розглядаємо ЄЕП як усунення існуючих суперечностей для стимулювання наших економік – заявив Леонід Кучма, додавши, що прийшов час перейти від масштабних планів до реальних дій, які принесли б реальну вигоду. Після перемовин у Ялтi з Президентами iнших країн-учасниць ЄЕП – Володимиром Путiним, Олександром Лукашенком та Нурсултаном Назарбаєвим Кучма заявив, що пересвідчився у їх готовності діяти.

«Проблем дуже багато, саме з точки зору створення Єдиного економічного простору, але у нас головний висновок – є політична воля, є бажання».

Водночас у Росії далеко не всім подобаються ініціативи України щодо першочергового схвалення економічних документів. Ця країна була ініціатором створення ЄЕП і, за оцінкою аналітиків, саме Росія гратиме провідну партію у новому об`єднанні. Цей амбітний проект дехто із російських політиків називає відродженням Радянського Союзу. Частково такі погляди поділяє і білоруський Президент Лукашенко. У Ялті він назвав ЄЕП «самою щасливою організацією» і нагадав, що тут зосереджено 90 відсотків економіки СРСР.

«Тут буде більше щастя, ніж у будь-якій іншій організації, тому ми маємо ухвалювати конкретні рішення».

Казахстан, за словами його лідера Назарбаєва, також зацікавлений у створенні митного та транспротного союзів. Це, вважає вiн, дозволить знизити тарифи на перевезення. Однак Назарбаєв застеріг інших Президентів, аби ЄЕП не став повторенням інших утворень на пострадянському грунті: потрібно приймати угоди, але ще й виконувати їх – каже він.

Президенти доручили урядам розробити основні документи до середини вересня. Раніше планувалося, що наступний самміт ЄЕП буде наприкінці року, однак його вирішили пришвидшити, аби підписати основні папери до Президентських виборів в Україні, які розглядають як дестабілізуючий фактор для створення ЄЕП.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG