Спеціальні потреби

Спецiальний репортаж: конгресмени турбуються майбутнiм України - 2004-05-13


Вашингтон – 12 травня. «Майбутнє України та інтереси Сполучених Штатів». Слухання під такою назвою відбулись сьогоднi у Конгресі США. Члени європейської підкомісії комітету Палати представників з питань міжнародних відносин поміж інших заслухали свідчення Стiвена Пайфера - помічника державного секретаря Сполучених Штатів з питань Європи та Євразії.

Якщо українці прагнуть позитивного розвитку українсько-американських стосунків і хочуть просуватися до Європи, надзвичайно важливо аби президентські вибори в Україні цієї осені пройшли чесно і відкрито, заявив на слуханнях в Конгресі Стiвен Пайфер. І хоча, за його словами, останнім часом стосунки між США та Україною поліпшились, у Вашингтоні пам’ятають гучні справи, що нанесли шкоди міжнародному іміджу України.

«На жаль протягом останніх кількох років було декілька проблем, які значно ускладнили наші стосунки з Україною і до певної міри нанесли їм шкоди. Це включає нерозкрите вбивсто журналіста Гонгадзе, порушення під час парламентських виборів у 2002 роцi і питання про продаж зброї таким країнам як Македонія та Ірак. Ми віримо, що продаж радарної системи “Кольчуга” Іраку був схвалений, однак не впевнені чи трансфер систем відбувся. Українці запросили нас обговорити це питання. Під час дискусій міністерства закордонних справ та оборони України надзвичайно відкрито з нами співпрацювали. Але, на жаль, коли ми говорили із спецслужбали, з’явились великi прогалини в інформації, які викликали серйозні запитання».

Стiвен Пайфер віддав належне та подякував українському керівництву за участь в іракській коаліції і розгорнення військового контингенту в цій країні. Однак інший учасник слухань - директор російської та євразійської програми Фонду міжнародного миру Карнеґі Андерс Аслунд висловив думку, що саме присутність України в Іраку певним чином заважає Сполученим Штатам зайняти чітку позицію по відношенню до дій українського керівництва.

«США опинилися перед дилемою у своїй політиці по відношенню до України. Це вибір між відносною важливістю присутності українських військових в Іраку та демократією. В рядах української еліти поширене міцне почуття, що для лідерів США більш важливо аби Україна надіслала солдатів до Іраку, ніж що насправді відбувається з демократією в цій країні. І це відповідає на питання, чому політика Сполучених Штатів неефективна. Це баланс, який повинен бути переглянутий» - зазначив Аслунд.

Членів підкомісії конгресового комітету, які незабаром планують відвідати Україну, цікавила також ситуація із свободою слова в Україні, загалом, а зокрема стан радіо «Свобода», яке було знято з ФМ-ефіру радіомережі «Довіра» у лютому цього року. Помічник державного секретаря Стiвен Пайфер підкреслив, що українські радіо- та телемовники залишаються під контролем владних структур, а радіо «Свобода» виходить на коротких хвилях. Також було згадано про закриття київської радіостанції «Континент». На думку Пайфера, певна свобода слова існує в українських друкованих та інтернет-виданнях. Однак директор відділу Центральної Європи та Євразії американського Нацiонального фонду підтримки демократії Надя Дюк повідомила присутніх про черговий тиск на одне з найвідоміших інтернет-видань України «Українська правда», проти якого, як сказала вона, розпочато судову справу, що має свої коріння в Адміністрації Президента. Пані Дюк також привернула увагу присутніх на порушення під час виборів мера у Мукачевому.

«Порушення були кричущими. Бритоголові били членів парламенту, розгромили деякі виборчі дільниці, а в додаток, після закриття дільниць, було вкрадено виборчі бюлетені. Це щось таке, чого не очікуєш від країни, яка незабаром сподівається приєднатися до Європи», сказала Дюк.

Багато експертів вважають події в Мукачевому репетицією президентських виборів. Втiм саме від виборів президента, на думку учасників слухань в американському Конгресі, залежить подальша доля України. До речi, Андерс Аслунд назвав президентськi вибори в Українi найважливішою подією в Європі у цьому році.

Відео - найголовніше

Чого очікувати від промови Байдена до нації. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:26 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG