Спеціальні потреби

Резолюцiя Конгресу США щодо виборiв в Українi - 2004-05-06


Обидвi палати Конгресу Сполучених Штатiв одноголосно ухвалили резолюцiю про президентськi вибори в Українi. В резолюцiї Палати представників мiститься додаток iз закликом до президента Буша довести до вiдома українського уряду, що цьогорiчнi президентськi вибори в Українi слугуватимуть головним чинником у визначеннi майбутнiх стосункiв мiж обома державами.

Загалом документ закликає українську владу запевнити прозорість виборчого процесу, вільний доступ до виборів українських та міжнародних спостерігачів, представленість у виборчих комісіях різних партій, рівний доступ до ЗМІ усіх учасників виборів та покарання порушників виборчих законів.

Встановлення демократичного, прозорого і чесного виборчого процесу на президентських виборах і дійсно демократичної полiтичної системи є необхідними передумовами повної інтеграції України у західну спільноту країн як рівноправного члена, включно з такими організаціями, як НАТО -- говориться у резолюції Конгресу США.

У документі підкреслюється: що Україна, як учасниця Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі, взяла на себе численні зобов’язання, що регулюють хід виборів; що раніші вибори не повністю відповідали міжнародним стандартам; що поточні передвиборчі тенденції викликають занепокоєння.

У резолюції недвозначно вказується, що «обов’язком уряду і державної влади на всіх рівнях є діяти таким способом, який відповідає всім існуючим законам і нормативним актам, що регулюють виборчі процедури, і забезпечити вільні й чесні вибори по всій країні, включно з попередженням діяльності, спрямованої на перешкоджання вільному використанню політичних прав».

Американські законодавці підкреслюють, що дійсно вільні й чесні вибори вимагають гарантій, згiдно з якими громадяни могтимуть скористатися своїми правами, включно з правом висловлювати свої погляди, організувати громадські мітинги і заходи, безперешкодним доступом до ЗМІ і правом шукати та отримувати інформацію щодо виборів.

Далі в резолюції вказується на те, що спроби втручання держави і місцевих органів влади у працю ЗМІ викликають серйозні сумніви щодо що вiдданостi української влади проведенню вільних й чесних виборiв. Державна влада не можне обмежувати доступу українським громадянам, кандидатам, політичним партіям і міжнародним та місцевим спостерігачам до всіх виборчих процедур, включно з підрахунком голосів. Неприйнятним порушенням прав українського народу американські законодавці вважають обмеження його доступу до міжнародних мовникiв, включно з Радіо «Свобода» і «Голосом Америки». Серйозні порушення прав українських громадян мали місце в Донецьку, Сумах, Мукачевому та інших містах, вказано в резолюції.

Серед iнших вимог, накреслених у резолюцiї:

- гарантувати повну прозорість виборчих процедур до, в період, і після виборів, включно з вільним доступом українських та міжнародних спостерігачів;

- забезпечити представництво у виборчих комісіях від усіх партій, рівно як їх вільний доступ до друкованих та електронних медія;

- не допускати будь-яких випадків залякування або тиску з боку влади всіх рівнів на медія у вигляді вибіркових аудитів, відкликання ліцензій, або судових позовів за наклеп;

- гарантувати вільний доступ спостерігачам від ОБСЄ, країн-членів організації, українських партій, представникам від кандидатів на президентство, неурядових організацій, та іншим, як місцевим, так і іноземним спостерігачам, до всіх передвиборчих заходів, прес-конференцій, голосування, та підрахунку результатів і розгляду заяв про порушення.

Текст резолюцiї Палати представникiв рiзниться вiд варiанту, схваленого Сенатом, двома додатками, якими конгресмени звертаються безпосередньо до президента США. В першому додатку президента закликається використати усі доступні уряду США дипломатичні та інші засоби для запевнення дотримання виборчих законів і процедур всіма українськими офіційними особами на місцевому і всенародному рівнях, їх представниками та всіма кандидатами і партіями як в ході кампанії, так і в день голосування. Втім чи не більш показовим свідченням стурбованості американських законодавців можна вважати друге звернення до президента, в якому конгресмени закликають його чітко вказати уряду України, всім партіям та кандидатам, як також до народу України на високий рівень уваги, який уряд Сполучених Штатів приділяє президентській кампанії в Україні, як також на те, що ця кампанія слугуватиме головним чинником у визначенні майбутніх стосунків між обома державами.

Сенат ухвалив свою резолюцiю 22 липня, Палата Представникiв свою - 4 жовтня.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG