Спеціальні потреби

Пайфер про майбутнє американсько-українських стосункiв - 2004-04-27


Київ – 27 квітня. Американські урядовці не виключають, що фальсифікація виборів у Мукачевому може вплинути на результат голосування Конгресом США скасування дії поправки Джексона-Веніка щодо України. Про це сьогодні у Києві заявив представник Держдепартаменту Стiвен Пайфер. Він прибув до Києва обговорити з українським керівництвом питання двосторонньої співпраці.

Останнім часом американські урядовці стали відвідувати українську столицю значно частіше. Помічник заступника державного секретаря США з питань Європи і Євразії Стівен Пайфер не приховує, що головна мета його нинішнього візиту в черговий раз нагадати українському уряду про необхідність проведення чесних президентських виборів в Україні.

«Нас надзвичайно вразило те, що ми побачили дев’ять днів тому в Мукачевому. Нас це дуже непокоїть. Існує можливість виправити цю помилку. Якщо це не буде зроблено, це буде дуже тривожним сигналом про те, що може трапитися під час президентських виборів. Американці за натурою оптимісти і тому ми все ще сподіваємося на зміни. Ми сподіваємося, що в решті-решт в Україні відбудуться вибори, на яких громадяни матимуть можливість вільного волевиявлення. Це може суттєво вплинути на наші стосунки. Якщо першого листопада спостерігачі ОБСЄ скажуть, що вибори в Україні відповідають стандартам, стосунки із Сполученими Штатами значно покращаться. Якщо такого не станеться, висновки будуть зовсім інші. Вони будуть не такими позитивними для просування України до Західного світу».

Стівен Пайфер не виключає, що фальсифікація виборів у Мукачевому може завадити Конгресу Сполучених Штатів остаточно скасувати дію щодо України поправки Джексона-Веніка. Запроваджена 20 років тому поправка накладає обмеження на торговельні відносини США із країнами, які обмежують права своїх громадян на еміграцію. Нині Сполучені Штати щорічно знімають дію поправки щодо України. Хоча сам Пайфер назвав несправедливим обумовлювати скасування поправки новими вимогами.

«На нашу думку, Україна виконує вимоги, зазначені у поправці Джексона-Веніка. Але голосування в Конгресі матиме політичний підтекст. Я підозрюю, що деякі погані новини, які нещодавно прийшли з України про те, що відбулося у Мукачево, закриття радіо “Свобода” очевидно вплине на те, як голосуватимуть конгресмени. Але адміністрація каже: можливо там є якісь проблеми із демократією, але ми всерівно підтримуємо скасування поправки Джексона-Веніка щодо України».

Представник американського уряду також планує з`ясувати позицію українського уряду щодо приєднання до Єдиного економічного простору.

«Ми спантеличені. Нам не просто було це зрозуміти. З одного боку, починаючи з 1999 року, Україна продовжує повторювати, що дотримується європейського вектора розвитку і планує приєднатися до ЄС, НАТО та СОТ. Але Єдиний економічний простір – це щось інше. Приєднання до ЄЕП зробить значно складнішим входження до Світової організації торгівлі. Це перший – економічний аспект. Другий – політичний. Виникають сумніви, в якому ж напрямку розвивається Україна. Хотілося б мати більше ясності в цьому питанні».

Українські видання повідомляли, що Сполучені Штати домовляються про надання особистих гарантій президенту Кучмі після завершення його повноважень. Однак Стівен Пайфер заперечив будь-яку можливість ведення про це якихось переговорів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG