Спеціальні потреби

Саакашвiлi в Києвi - 2004-04-27


Київ – 27 квітня. У Києві перебуває Президент Грузії Михаїл Саакашвілі. На початку року вiн вже відвідував Україну на запрошення української опозиції. Тоді він був ще кандидатом у Президенти. Цього разу грузинського лідера та героя Трояндової революції запросив Президент Кучма.

Для багатьох українців Михаїл Саакашвілі - фігура майже легендарна. Взимку увага багатьох людей була прикута до подій у Грузії, коли там відбувалася оксамитова революція і під тиском народу у відставку пішов Едуард Шеварнадзе. Для багатьох тут, в Україні, Саакашвілі є втіленням тих рідкісних лідерських якостей, які так і не змогла продемонструвати українська опозиція під час касетного скандалу. Михаїл Саакашвілі ніколи не приховув своїх симпатій до української опозиції. Він має добрі стоснуки із лідером Нашої України Віктором Ющенком. І хоча цей візит офіційний і відбувається на запрошення Президента Кучми, Саакашвілі відразу запланував зустріч і з опозиціонерами. І хоча жоден із лідерів СНД такого під час офіційних візитів не практикує, це нормальне явище в Європі – каже сам Михаїл Саакашвілі.

Втім спочатку грузинський президент поспілкувався зі своїм колегою – Леонідом Кучмою, в тому числі і віч на віч. Після цієї зустрічі Саакашвілі заявив – Україна надважливий союзник для Грузії й її ворота на європейському шляху.

«Грузія пов’язана з Україною. Україна не просто сама по собі. Вона дуже важливе вікно в Європу, європейський економічний простір для всіх чорноморських країн, в тому числі і для нас, Грузії».

Оксамитова революція у Грузії свого часу викликала неабияке занепокєння у Росії. Багато російських аналітиків вважають Саакашвілі людиною, що буде прагнути проводити власну політику у Грузії та кавказькому регіоні і чинитиме спротив впливу Росії. Така теза вочевидь має свої пiдстави з огляду на заяви Саакашвілі у Києві. Він каже, що хотів би бачити регіональним центром і гарантом безпеки у регіоні саме Україну, зважаючи на її зовнішньо-політичний потенціал.

«Ми вважаємо Україну регіональним лідером. Вважаємо, що вона має потенціал супердержави, котра могла б стати гарантом безпеки – і військової, економічної та політичної безпеки в регіоні. Вона дуже важливий гравець».

Президент відмітив участь України в антитерористичній коаліції, назвавши її вiдданим членом цiєї структури. «Дуже мало інших країн так чітко дотримуються міжнародних зобов’язань», - зазначив Саакашвілі.

Для того, аби активізувати двостороннє партнертство грузинський лідер згадав про ГУУАМ - міждержавне об’єднання Грузії, України, Узбекистану, Азейбарджану та Молдови і запросив лідерів цих країн приїхати на самміт ГУУАМ у Тбілісі. Можливо саме там новому грузинському Президенту вдасться запропонувати рецепт – як оживити стурктуру, яку більшість аналітиків відверто називають неефективною.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG