Спеціальні потреби

Борис Тарасюк: Україна скочується до авторитаризму. - 2004-04-07


Україна скочується до авторитаризму - так уважає колишній міністр закордонних справ України Борис Тарасюк, який нещодавно вiдвiдав Вашингтон. Про нинішню ситуацію в Україні він розмовляв з нашим співробітником Петром Фединським. Розмова почалася з того, чому не було України серед сiмох держав, якi на початку квiтня прийнято до союзу НАТО.

БТ: Я б сказав, що на жаль це є логiчним, що України немає серед цих семи країн. Логiчним через те, що фактично Україна декларує одне, а робить iнше. Особисто я вважаю, що за нинiшньої влади годi чекати на те, що Україна здiйснить аналогiчнi кроки i стане членом НАТО, але я переконаний в тому, що вона стане членом НАТО вiдразу пiсля змiни влади в Українi.

ПФ: А в чому полягає ця декларативнiсть та вiдсутнiсть змiсту?

БТ: Ну, я б сказав, якщо коротко, дуже влучно охарактеризував ситуацiю I полiтику нинiшньої української влади верховний комiсар Євросоюзу Хав`єр Солана, який сказав, що українськiй владi треба грати за правилами, а не гратися з правилами. Отже оголошується курс на членство в Євросоюзi i в НАТО, а насправдi здiйснюється полiтика в протилежному напрямi – на Схiд i Україна в результатi цього втягується в євразiйськi об`єднання.

ПФ: Президент Кучма засудив членiв опозицiї, якi їдуть за кордон критикувати становище в Українi. До такого роду критикiв мабуть можна зарахувати i Вас. Яким чином допомогає чи шкодить Українi критика, висловлена перед чижинцями?

БТ: Нещодавно прем`єр-мiнiстр Янукович на конференцiї «Україна в Європi i у свiтi» в Києвi договорився то того, що, мовляв, уряд так багато робить в Українi i що вiн би ще бiльше зробив, якби йому не заважала б опозицiя. Що викликало, звичайно, пожвавлення i смiх в залi. На мою думку, опозицiя – це є ознака демократичностi в будь-якiй державi. Питання полягає в тому, якi є взаємини мiж опозицiєю i бiльшiстю, тобто тих, хто при владi. На мою думку, те, що вiдбувається в Українi – ми є свiдками, фактично, скочування до авторитаризму.

ПФ: «Наша Україна» довго домагалася пропорцiйної системи виборiв, що Верховна Рада нещодавно схвалила. Який вплив матиме це на склад парламенту, на українську полiтику i можливо на вiдносини мiж Америкою i Україною?

БТ: Який вплив це матиме на американсько-українськi взаємини ще рано говорити, але, на мою думку, в принципi «Наша Україна» виступала, i це правильно Ви вiдзначили, за необхiднiсть впровадження пропорцiйної системи. Питання полягає в тому, що нинi, за нинiшнiх полiтичних умов, закон про пропорцiйнi вибори, фактично, є цинiчною спробою i спекуляцiєю з метою протягнути змiни до Конституцiї - змiни до Конституцiї, якi змiнять Конституцiю таким чином, щоби нинiшнiй режим залишився при владi. Отже в даному разi, закон про пропорцiйнi вибори став, фактично, квитком до продовження агонiї нинiшньої влади в Українi.

ПФ: Щодо Конституцiйної реформи, то американцi, Євросоюз – усi недвозначно кажуть, що не можна мiняти правила гри – правила полiтичної гри – так близько до виборiв. В чому тут справа? Чому влада цього не розумiє. Чи вони попросту цинiчно вiдкидають це?

БТ: Влада в Українi сьогоднi має найнижчий рiвень пiдтримки в суспiльствi, але вона захищає уже свої фiнансовi iнтереси, iнтереси олiгархiчних кланiв, якi, користуючись наближенiстю до влади, награбували, фактично, нацiональнi багатства. Отже влада нi за що не вiдмовиться вiд того, щоби стерегти цi награбованi багатства. I тут питання не полягає стiльки в людинi, яка очолює цю владу, скiльку в тому кланi, який уже утворив цю владу. Я вважаю, що боротьба за змiну влади в Українi буде серйозною, жорстокою i все буде залежати вiд того, наскiльки демократичним силам вдасться об`єднатися i виграти цi вибори.

Відео - найголовніше

Каякінг з протезом — досвід ветерана ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG