Спеціальні потреби

Боротьба за владу в Мукачевому. - 2004-04-06


На вісімнадцяте квітня призначені повторні вибори мера Мукачевого. Коаліція громадських організацій України «Свобода вибору» оголосила план громадського моніторингу цих виборів, позначених екстремальним протистоянням влади і опозиції. Як твердять учасники Коаліції, вибори в Мукачевому є репетицією президентських перегонів.

Наскочила коса на камінь. До цього вислову часто вдаються оглядачі, оцінюючи мукачівське протистояння. Тут зійшлися в клінчі найбільші антагоністи українського політикуму -- «Наша Україна» Ющенка і соціал-демократи (об`єднані) Медведчука. Після того як «нашоукраїнець» Петьовка переміг на виборах влітку минулого року есдека Нусера, соціал-демократи оскаржили результати виборів в суді, а Президент Кучма відсторонив обраного мера від влади і ввів у Мукачевому пряме президентське правління. Повторні вибори призначені на 18 квітня, і в них знову мірятимуться силами опозиційна «Наша Україна» і провладна СДПУ(о). Описуючи атмосферу в Мукачевому напередодні виборів, кореспондент тижневика “Дзеркало тижня” згадав свій досвід журналістського спостереження за бойовими діями в Боснії в середині дев`яностих.

Стурбованість драматичним загостренням політичного протистояння та масштабним порушенням виборчих норм у Мукачевому висловила, в щойно оприлюдненій заяві, Коаліція «Свобода вибору», яка об`єднує понад 300 громадських організацій України. В заяві вказано на сумнівну легітимність і непрозорість дій територіальної виборчої комісії, пряму агітацію місцевих органів влади на користь одного кандидата, зліквідовані місцеві незалежні засоби масової інформації, маріонетковий статус судів. Мукачівські події небезпечні як репетиція недемократичних президентських виборів в Україні, -- сказав координатор Коаліції «Свобода вибору» Владислав Каськів:

«Там відпрацьовуються всі найновіші технології політичні, які, очевидно, будуть використані в рамках президентських виборів в широкому діапазоні, включаючи і прямий фізичний тиск… 007 Так само ми вважаємо, що Мукачеве є знаковим зараз регіоном, оскільки якщо вдасться нелегітимними, неправовими методами досягнути результату з боку зацікавлених сторін, то очевидно, це створить як психологічний, так і юридичний прецедент, і за цією логікою буде розвиватися вся президентська кампанія».

Як заявляє Коаліція «Свобода вибору», сценарію силового продавлювання результату, який влада відпрацьовує на мукачівських виборах, громадськість має намір протиставити відпрацювання методів протидії. Громадський моніторинг включатиме опитування на виході з виборчих дільниць у день виборів (так звані «екзит-поли»), паралельний підрахунок голосів, моніторинг формування списків та фактів підкупу виборців. Коаліція запровадила також щоденну стрічку гарячих Інтернет-новин та домагатиметься організації публічних дебатів між кандидатами. Як повідомив директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів, «екзит-поли» проводитиме консорціум з кількох авторитетних соціологічних служб, які на мукачівських виборах перевірять свої можливості працювати спільно:

«Одна з проблем, яку ми зараз бачимо, чого не було раніше – що респонденти починають боятися давати відповіді. З часів початку української незалежності ми проводимо опитування, і ніколи не бачили, щоб люди боялися. А от тепер вони бояться називати тих, за кого б вони хотіли голосувати. Всі говорять про те, що відчувають на собі тиск».

Як кажуть представники Коаліції, методи громадського моніторингу, випробувані в Мукачевому, вони реалізують у національному масштабі під час виборів Президента у жовтні нинiшнього року.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG