Спеціальні потреби

Посилюється адміністративний тиск в регіонах України. - 2004-03-22


Все більшого резонансу набирає ситуація довкола місцевих рад в Україні. У парламентському комітеті з питань місцевого самоврядування кажуть, що останні події мають всі ознаки переслідування регіональних депутатів з боку силових структур.

Політична боротьба, раніше зосереджена переважно на Печерських пагорбах Києва, поступово переноситься в регіони. Наприкінці минулого року в центрі новин опинився районний центр Заккрпаття – місто Мукачево. Протистояння двох партій СДПУ(о) та блоку «Наша Україна» призвело до зміни обраного міського голови, демонстрацій населення та втручання силових органів. Тоді на питання, чому у справи невеликого міста втрутився навіть Президент, експерти відповідали – це приклад іншим радам та міським головам, що є представниками опозиції. З початку нового року подібне почало відбуватися і в інших містах. У Тернополі податкова міліція опечатала міську раду і проводить там обшуки, в Нововодолазі Харківської області СБУ і спеціальні підрозділи міліції опечатали селищну раду. Проблеми є і в Белграді Одеської, Василькові Київської, Токмаку Запорізької областей. Голова комітету ВР з питань місцевого самоврядування Анатолій Матвієнко каже, що силовики проявляють підвищений інтерес лише до тих рад, де більшість мають представники опозиції.

Анатолій Матвієнко: «Для того, щоб місцеві ограни були кишенськовими їм потрібно показати: Якщо вине будете нас слухати то ми з вами розрахуємось. І тому тих які мають сьогодні якусь самостійність тих треба приструнити або взагалі їх ліквідувати як інституції місцевих органів влади. Тому що чргось пройшлись тільки по тим які мають власну думку, по опозиційним до режиму міським, сільським і селищним головам і їх структурах. Це для мене новина яку я ніколи не очікував але це є реальність на яку ми зараз хочемо реагувати».

З початку цього тижня в регіони виїхали депутати Верховної Ради, які мають доручення з'ясувати, що стало причиною обушків органів місцевого самоврядування. Однак, Анатолій Матвієнко визнає, що ефективних важелів впливу аби зарадити переслідуванню своїх колег в регіонах немає навтіь у народних депутатів.

Анатолій Матвієнко: «проти лома є тільки один лом. Ми сьогодні будемо пробувати шукати правове рішення але поки що в мене великі сумніви бо поміж нами кажуть: «Є команда». Коли я по людські питаю у силових структур вони відповідають: «Що ви від нас хочете. Ми виконуємо команду». Чию команду? Не говорять».

На думку експертів Асоціації міст України, напередодні виборів кількість проблем у місцевих рад лише зростатиме, оскільки це дуже серйозний чинник та ресурс в ході виборчої кампанії.

XS
SM
MD
LG