Спеціальні потреби

Слухання в справi використання державою бюджетних коштiв. - 2004-03-15


Київ – 12 березня. Як контролювати використання державою бюджетних коштів, вирішували сьогодні на громадських слуханнях у Києві. Перший крок до такого контролю у схваленні відповідного законодавства – переконані учасники слухань.

Корупційні скандали вже давно не є новиною в Україні. Єдиний контролюючий орган – Рахункова палата постійно звітує про факти зловживання із бюджетними грішми, однак ця інформація найчастіше не доходить до звичайного українця і доступна лише високим посадовцям. Говорить представник Рахункової палати Микола Трохимчук:

«На превеликий жаль факти серйозних порушень часто мають місце у бюджетній сфері. Сьогодні у владних коридорах тривають дискусії, чи варто оприлюднювати факти розкрадання, марнотратсва з коштами державного бюджету, чи обмежетися, щоб ці звіти залишалися на полицях архіву».

Представник Рахункової палати каже, що у них просто немає коштів, аби оплатити публікацію цих звітів, і навіть парламентська газета Голос України не надає для цього газетної площі. Однак зацікавлення людей у такій інформації є. Людей, наприклад, цікавить, чому уряд кожен рік говорить про зростання валового внутрішнього продукту, а надходження та видатки з бюджету щороку залишаються на одному рівні. При цьому постійно зростають ціни, а зар платня залишається майже на рівні кількарічної давнини. Аби зняти ці питання, автор відповідного законопроекту – координатор більшості Степан Гавриш пропонує Кабміну щомісяця звітувати, куди витрачені ті, чи інші гроші.

«Реального контролю з боку громадянського суспільства немає. Ми пропонуємо, щоб кожен місяць уряд в інтернеті подавав інформацію про виконання державного бюджету. Щоб щоквартально чи щопівроку в газетах громадяни знайомилися з тим, куди витрачалися кошти, що збиралися з них як з платників податків» - сказав Гавриш.

З іншого боку, експерти зазначають, що контролювати треба не лише видатки, а й надходження, адже багато грошей можна просто заховати, та й робити це мають фахові неурядові інституції, що викладатимуть звіти у доступнiй для людей формі. Зрештою, держава вимагає, аби кожен її громадянин звітував перед нею про свої прибутки; відтак і громадяни мають право вимагати того ж від держави.

XS
SM
MD
LG