Спеціальні потреби

Останні події в Росії та Україні змусили адміністрацію США більш уважно стежити за ситуацією в цьому регіоні. - 2004-03-11


Скрутний стан зі свободою слова в Україні, примусив навіть зайняту проблемами тероризму та Близького Сходу адміністрацію США виступити з критичними заявами на адресу українського уряду. Державний департамент Сполучених Штатів назвав витіснення з еФ-еМ ефіру радіо Свобода та закриття київської радіостанції Континент наступом на демократію. Якщо раніше у Вашингтоні говорили про повільний розвиток демократії в Україні, то тепер звучать занепокоєння, що гине навіть те, що вже вдалося побудувати. Оцінка стану української демократії залежить від стандартів з якими порівнювати, вважає Надя Дюк екперт з питань України, директор відділу Європи та Євразії Національного американського фонду підтримки демократії.

Надя Дюк: «Коли порівнювати з Туркменістаном чи Узбекістаном, я би сказала, що рівень і свободи слова і розвиток недержавних організацій і громадянського суспільства взагалі є на дуже високому рівні. Але коли порівнювати з сусідами України тобто з Угорщиною, Словаччиною, особливо з Польщею тро кожного дня чуємо, що свобода слова в Україні занепадає, що громадянське суспільтво також не є розвинуто до такого рівня. Бажання було б таке, щоб Україна тягнула на Захід, а не на Схід».

Як розповідає Надя Дюк, поновлення уваги Сполучених Штатів до подій в Україні, не в аби яку чергу, викликано складною політичною ситуацію, у сусідній до неї Росії. Справи в Україні з демократією виглядають краще лише завдякі більш свідомому суспільству, вважає вона.

Надя Дюк: «Український народ, я не думаю, що так легко піддається таким авторитарним впливам як це відбувається в Росії».

Стосовно сьогоднішнього стану українсько-американських стосунків, то на думку Наді Дюк, одназначну оцінку дати складно. Білий Дім, державний департамент та Конгрес по різному реагують на події в Україні, каже вона.

Надя Дюк: «У держдепартаменті, останній рік два дуже мало аналізувалося, чи дуже мало дивилися на реальність, що відбувається взагалі в тому регіоні. Тут треба також враховувати відносини з Росією. Росія має дуже величезний вклад в анти-терористичну коалцію, що зібрала Америка. Тому, я думаю, те що відбувалося в Україні було на другому плані. А тепер після того, як державний секретар США Колін Пауел виступив з досить таким критичним виступом про демократію в Росії, то тепер Україну також розглядають в іншій перспективі. Також дивляться, що надходять вибори, дивляться, що свобода слова занепадає, дивляться на зловживання адмін-ресурсом, що вже почалося. Видно, що зі сторони держдепартаменту, Білого дому трохи щось міняється. Але я б не сказала, що це на найвищих рівнях ще до того часу. Також треба враховувати погляд нашого Конгресу, сенаторів і конгресменів які час від часу дуже різко виступають щодо відсутності поступу демократії в Україні. Я думаю, що окремих конгресменів і сенаторів це дуже турбує, а вони також мають дуже великий вплив на те як державний департамент буде відноситися до тих справ у майбутньому».

Цього року президентські вибори пройдуть як в Україні так і у США. Від зміни влади в Америці, Україні не потрібно чекати різкої зміни політики по відношенню до неї, каже Надя Дюк.

Надя Дюк: «Зовнішня політика Америки не міняється так швидко від одніє адміністрації до другої. Це не є особисті погляди одного чоловіка, що знаходиться на місці президента».

До американської столиці приїджає чимало представників неурядових організацій та опозиціонерів з усіх куточків світу. Часто гостями Вашингтона є посланці України. На думку Наді Дюк, такі візити мають важливу роль, хоча при формуванні зовнішньої політики США керуються в першу чергу власними інтересами.

Надя Дюк: «Я думаю приїзд, а особливо зустрічи є дуже цікавими для всіх хто зустрічається з ними. Не тільки українці, а усі хто приїджають мають зустрічи чи то в держдепартаменті, в конгресі, в сенаті, в нашій Раді Безпеки, також з різними неурядовими організаціями, таким як наш фонд. Це очевидно нас інформує, це дає прямий контакт з тими країнами, але все ж таки треба брати під увагу, що Америка має свої інтереси».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG