Спеціальні потреби

Радянськi традицiї - гальмо для української жiнки? - 2004-03-09


Хоч у восьме березня вся увага була зосереджена на жiнках, роль жiнки в українському суспiльствi нинi не така впливова, якою вона була в минулому. Переконатися у цьому можна, заглянувши у нинiшнi владнi кулуари та пiдрахувавши, скiльки там жiнок, i скiльки чоловiкiв.

Ще у середньовіччя іноземні дослідники дивувалися, як багато важить жінка у тогочасній Україні. Тоді українки мали значно більше можливостей впливати на свою сім`ю, життя громади та навіть держави, аніж їх сучасниці із Західної Європи. З того часу, ситуація змінилася кардинально. Для сучасної Європи жінка на чолі держави, армії, парламенту чи великої бізнес-структури є значно більш звичним явищем, аніж для України. І якщо в бізнесі – переважно у дрібному та середньому, жінки ще можуть посперечатися з чоловіками за місце під сонцем, то присутність та впливовість жінок у владі – мінімальна, говорить голова громадянського парламенту жінок Катерина Ващук:

«Частка жінок на керівних посадах дуже невелика. В адміністрації президента жінка займає лише одну з десяти керівних посад. Серед міністрів лише одна жінка, й ту “родили” недавно. 24 обласні державні адмінстрації - жінки немає жодної, яка керувала б областю. На рівні першого заступника голови теж немає жінки, а із 145 заступників лише 10 – жінки».

Загалом експерти проаналізували 607 важливих державних посад. Жінки займають лише 39 з них. Не краща ситуація у парламенті. Там представниці кращої статі аж 23 на всю Верховну Раду, а це – 5%. Для порівняння—у парламенті Швеції жіноча частина становить 47%, в інших Скандинавських країнах та на Кубi – біля 40%, в Китаї –30%, та навіть в Туркменістані чверть жінок-парламентарів. Покращити ситуацію має закон про гендерну рівність, однак чи ухвалить його цей склад парламенту, велике питання.

Є ще один аспект проблеми, головними лоббістами у справі збільшення присутності жінок у владі мають бути самі жінки. Однак, поки що, жіночі рухи не надто помітні як у політичному так і в громадському житті України. Експерти кажуть, що це значною мірою наслідок радянської традиції. Очевидним є те, українська жінка значно більше реалізовує себе у родині та бізнесі, аніж у справах державних.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG