Спеціальні потреби

Томенко оприлюднив фрагменти секретних циркулярiв СБУ - 2004-03-03


Київ - 3 березня. Голова парламентського комітету з питань свободи слова “нашоукраїнець” Микола Томенко виконав свою обіцянку. Сьогоднi він оприлюднив тексти наказів СБУ, які йому передав колишній радник посольства України в Німеччині генерал-майор Валерій Кравченко. Томенко передав журналістам чотири фрагменти таємних циркулярів. У них представникам СБУ за кордоном віддаються накази збирати і передавати в центр оперативну інформацію - з ким зустрічаються і про що говорять представники опозиції, урядовці, українські та іноземні журналісти.

Раніше Томенко передав ці документи в Генпрокуратуру. Її слідчі визнали шифрограми справжніми, але не знайшли в циркулярах СБУ нічого протизаконного і на цій підставі відмовили у порушенні кримінальної справи. Томенко каже, що свідомо оприлюднює накази розвідки. Він хоче переконати громадськість, що українські спец-служби всупереч закону втягнуті в політичну діяльність.

«Я не знаю, на що опиралися експерти Генпрокуратури, але я не розумію, як можна офіційним законним шляхом розвіднику знайти інформацію про зв’язки і уподобання громадського діяча із Харкова. Так само я не знаю, як можна зібрати інформацію про неофіційні зустрічі з бізнесменами міністрів та інших посадових осіб за кордоном».

Томенко пропонує провести закрите засідання парламенту, на якому заслухати пояснення керівництва СБУ.

Член парламенстького комітету з питань національної оборони та нацбезпеки «есдек» Борис Андресюк каже, що уважно вивчив усі документи генерала Кравченка. Але не вбачає в наказах керівництва СБУ слідкувати за опозицією та іноземними журналістами нічого протизаконного.

«Це та робота, яку повинен виконувати простий співробітник будь-якого посольства. “Німецька хвиля”, або Радіо “Свобода”, або ще хтось. Хто може їм перешкодити? Якийсь український генерал? Це смішно просто по це говорити».

Андресюк звертає увагу на матеріальний бік цієї справи. Депутат вважає, що своїми діями генерал завдав державному бюджету величезних збитків. Він каже, що на термінову заміну таємних шифрів та кодів українським спецслужбам доведеться витратити мільйони доларів. Андресюк впевнений, що звільняти будь-кого з керівників СБУ немає підстав. З ним не погоджується голова комітету комуніст Георгій Крючков. Він хоч і не бачить порушеннь в наказах керівництва розвідки, але вважає, що за цей випадок хтось із керівництва СБУ має відповісти.

«Висновки повинні бути зроблені. А які – це подивимося. Бо треба знати, хто якою мірою до чого причетний. Ми запросили представників СБУ, РНБО, прокуратури, МЗС і розглянемо в комплексі всю цю проблему».

Микола Томенко, який оприлюднив документи генерала Кравченка, вважає, що звільнення керівників СБУ в цій ситуації не головне. Важливо, щоб спецслужби працювали на безпеку держави, а не проти політичних опонентів або журналістів.

«Я не думаю, що в когось підніметься рука в Службі Безпеки написати розпорядження розвіднику, щоб він не допустив появи якогось сюжету на телебаченні. Розуму, я думаю, вистачить такі розпорядження не давати. Принципово важливо, щоби керівник держави визнав, що конкретні посадові особи Служби Безпеки діяли незаконно».

Не зовсім зрозумілою залишається поки що доля генерал-майора Кравченка, який перебуває у Німеччині. В разі порушення кримінальної справи проти керівників СБУ, він обіцяв повернутися в Україну для надання свідчень. Після оприлюднення висновків Генпрокуратури йому залишається просити про політичний притулок.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG