Спеціальні потреби

Змiни в паливно-енергетичному секторi України? - 2004-02-26


Київ - 26 лютого. Український паливно-енергетичний комплекс на порозі нових змін. Деякі експерти пов’язують їх із боротьбою за величезні фінансові потоки на енергетичному ринку в рік президенських виборів. Потужні групи впливу в українському уряді намагаються посилити свій контроль над підприємствами енергетики.

Міністерство палива та енергетики не задоволене роботою керівництва Чорнобильської атомної станції. Голова відомства Сергій Єрмілов вважає, що терміни виводу станціїї з експлуатації штучно затягуються. А оскільки ці роботи фінансуються із державного бюджету, втрати можуть сягнути сотень мільйонів гривень. За словами Єрмілова, звільнити нинішього керівника поки що не можна через його хворобу. Крім того, Верховна рада утворила слідчу комісію для з’ясування стану справ на Чорнобильській станції.

Втім, виглядає непевним становище і самого міністра. Цього тижня інформаційні агенції з посиланням на анонімні джерела повідомили про звільнення Єрмілова з посади. І хоча на прес-конференції у середу Леонід Кучма не підтвердив, що підписав відповідний указ, він сказав, що вцілому незадоволений роботою паливно-енергетичного комплексу.

«Ми зупинилися в реформуванні економіки паливно енергетичного комплексу. Це моя однозначна думка і я вважаю, що ми від цього тільки втрачаємо. Я переконаний, що міністерство палива і енергетики, яке на сьогодні є, не повинно займатися тими функціями, якими воно переймається».

Леонід Кучма висловився за передачу всіх господарчих функцій підприємств енергетики державним акціонерним компаніям. За його словами, міністерство повинно займатися лише політикою. Бо нинішній стан створює умови для крадіжок і корупції. За подібною схемою вже працює нафтогазова галузь. Нещодавно почали реформувати і електроенергетику. Державні частини підприємтсв електроенергетики передали спеціально створеній «Енергетичній компанії України», головою якої призначено Олега Дубину.

Найгіршим, на думку президента, є стан вугільної галузі, яку реформування практично не торкнулося. У четвер, підбиваючи підсумки діяльності галузі за минулий рік, Сергій Єрмілов відзначив, що зміни на краще є. Останні три місяці зарплату шахтарям виплачують вчасно, скорочується заборгованість минулих років. Міністр оптимістично оцінює можливість погашення майже двомільярдного боргу гірникам.

«Залишилося тільки спільно Верховній Раді, уряду, міністерству, керівникам підприємств та профспілок цілеспрямовано попрацювати над цим. Я думаю, що це завдання цілком реальне в цьому році», зазначив Єрмiлов.

Втім, деякі оглядачі звертають увагу, що на виплату заборгованості гірникам хочуть направити частину коштів, призначених на розвиток шахт. Проти цього виступають профспілки вугільників. Вони вважають, що це призведе до збільшення кількості аварій на копальнях. Експерти вважають, що реформувати вугледобування в Україні буде найважче. Адже більшість шахт – існують за рахунок державних дотацій. Не виключено, що вугільну галузь залишать у підпорядкуванні міністерства.

Оглядачі прогнозують цього року подальше загострення боротьби за контроль над енергетичним сектором України. Потужні бізнес-групи намагатимуться закріпити свій вплив над підприємствами до президентських виборів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG