Спеціальні потреби

Стан прав людини в Українi - головнi моменти звiту Держдепартаменту - 2004-02-26


Вашингтон – 25 лютого. Державний департамент США сьогоднi оприлюднив звіт про стан прав людини у світі за минулий рік. Пропонуємо головнi моменти роздiлу, що стосується України:

Ситуація із станом засадничих свобод людини, незважаючи на деякі позитивні зміни, в Україні залишається складною, зазначається у звіті зовнішньополітичного відомства США. Зокрема, місцеві та парламентські вибори минулого року були позначені серйозними порушеннями. На них відчувався тиск так званого адміністративного ресурсу, і інших штучних перешкод з метою обмежити організаційні можливості і доступ до медія опозиційних партій, що в кінцевому підсумку обмежувало право громадян на зміну свого уряду.

Було кілька смертних випадків в ув’язненні. Міліція і працівники в’язниць вдавались до тортур та побиття затриманих та в’язнів. Принаймні двоє затриманих померли за підозрілих обставин. Триваючою проблемою залишалося переслідування та зловживання владою з боку міліції та правоохоронців стосовно національних меншин,--говориться у звіті Держдепу. Не припиняється «дідівщина» в армії, побиття новобранців солдатами старших призовів, що призвело до кількох смертних випадків.

Особливо небезпечним виглядає становище ув’язнених в тюрмах. Умови їхнього перебування там є дуже важкими; процвітає антисанітарія і туберкульоз. Камери переповнені, а уряд рідко карає чиновників, винних у цих порушеннях. Все ще залишаються довільні арешти та ув’язнення з очевидних політичних мотивів, як також занадто довгі досудові ув’язнення у дуже важких умовах. Суди продовжували звільнювати обвинувачених з-під варти до суду. Тривалі затримки у судочинстві також лишалися проблемою, і судді продовжували охоче надавати прокурорам ордери на обшуки помешкань та прослуховування розмов.

Траплялися випадки обмежень свободи зборів. Власті перешкоджали намірам громадян брати участь у окремих демонстраціях, обмежуючи тим самим право на вільні збори та маніфестації.

Звіт Держдепу про стан із свободами людини в Україні також відзначає проблеми з реєстрацією релігійних організацій та розбірки навколо власності. Однак урядом вжито заходів для врегулюванняя занепокоєнь релігійних організацій. Траплялися випадки анти-семітизму, включно з оскверненням синагог.

Свобода пересування в деяких випадках зазнавала обмежень, підкреслено у документі Держдепу США. Хронічною залишається насильство і дискримінація проти жінок, як також проблема статевих домагань на праці. Діти нерідко ставали об’єктами насильства. Представники етнічних меншин та мусульмани скаржилися на переслідування з боку правоохоронців та часті перевірки документів. Уряд відохочує робітників від об’єднання у профспілках. Сексплуатація і незаконний трафік жінок лишалися серйозними проблемами, до розв’язання яких урядом докладено певних зусиль,--зазначено у документі Держдепу.

Особливо там виділено проблему із свободою слова в Україні. Відзначено, що власті втручалися в працю медія, залякуючи та переслідуючи журналістів, цензуруючи зміст програм та змушуючи вдаватися до самоцензури. Все це робилося з порушеннями Конституції, яка гарантує свободу слова і преси. Протягом року уряд - так званими «темниками» - диктував медія, як висвітлювати ті чи інші події. Судові позови до журналістів за наклеп використовувалися владою як засіб розправи за критику, хоча кількість таких позовів дещо скоротилася у порівнянні з попереднім звітом. Однак позбавлення ліцензій та зловживання податковими перевірками все ще лишаються засобами тиску властей на опальні медія, зазначено у звіті Держдепу.

Українська влада назагал не виявляла поваги до свободи слова, - сказано там. Траплялися численні випадки порушення прав громадян на вільне висловлювання думок з боку влади. Ці перешкоди часто-густо приймали вигляд конфіскації опозиційних газет та статей, відмови у наданні ефіру на радіо або ТБ діячам опозиції. На додачу, свобода слова обмежувалася непрямими засобами, такими, як тиск на видавництва відмовляти, або обмежувати публікації критичних до влади матеріалів.

Медійний ринок України, пишеться у звіті Держдепу, назагал різноманітний, хоча багато провідних газет існують як рупори багатих інвесторів, які переслідують власні політичні та економічні інтереси. Такі видання часто-густо займають про-урядову позицію.

Телебачення і радіо, які є головним джерелом новин для більшості населення,-перебували або в державній власності, або належали олігархам та впливовим бізнес-кланам. Американська неурядова організація «Дім Свободи» знизила рейтинг України з «частково вільної» до «невільної» через державну цензуру телепередач, триваюче переслідування та припинення функціонування незалежних медія, і невдачу правоохоронців довести до кінця розслідування таких резонансних справ, як вбивство Гонгадзе, Олександрова, нападів на інших журналістів. Національне бюро організації «Репортери без кордонів» повідомило, що у 2003 році троє журналістів загинуло при виконанні своїх професійних обов’язків, 54 було заарештовано, а 24 зазнали насильств і залякувань.

XS
SM
MD
LG