Спеціальні потреби

Новий скандал в Україні - 2004-02-19


Київ - 19 лютого. Високопоставлений співробітник Служби Безпеки звинувачує керівництво держави та спецслужб в організації стеження за опозицією. Генерал-майор СБУ Валерій Кравченко розповів про це в інтервю радіостанції «Німецька Хвиля». Він також висловив намір передати всі докази в цій справі слідчим Генеральної прокуратури. Служба Безпеки України називає заяви генерала Кравченка абсурдними і вбачає в них особисті мотиви.

Генерал-майор СБУ колишнiй радник посольства України в Німеччині Валерій Кравченко звинувачує керівництво країни та спецслужб в скоєнні злочинів. Про це він заявив у Берліні в середу в прямому ефірі російської служби радіо «Німецька хвиля». Кравченко стверджує, що має докази, що українська влада санкціонувала політичне стеження за діяльністю депутатів Верхової Ради та членами уряду під час їхніх закордонних поїздок. Як приклад він наводить вказівку слідкувати за діяльністю лідера блоку «Наша Україна» Віктора Ющенка. Такі розпорядження, за словами Кравченка, надходили безпосередньо від голови СБУ Ігора Смешка та керівника розвідки Олега Синянського.

Кравченко називає ці накази злочиннми, оскільки вони суперчать закону про розвідку. Його норми забороняють втручання спецслужб у політичну діяльність. Співробітник СБУ висловив намір передати відповідні докази представникам Генеральної прокуратури та комітету Верховної Ради з питань прав людини, коли вони прибудуть до Німеччини. Співробітники радіостанції «Німецька Хвиля» кажуть, що Кравченко надав їм документи, які підтверджують заяви генерала.

Служба Безпеки України називає заяви генерала абсурдними. У розповсюдженій прес-службою СБУ офіційній заяві заперечується можливість існування протиправних вказівок чи завдань. Вчинок Валерія Кравченка його керівники пояснюють особистими мотивами. У понеділок генерала відкликали із закордонного відрядження. Однак він відмовився виконувати цей наказ.

Народний депутат і колишній співробітник СБУ Володимир Сивкович не виключає, що оприлюднені Кравченком дані відповідають дійсності. Однак він не схвалює спосіб, яким це було зроблено. На думку Сивковича, перед тим як робити подібні заяви генерал мав би подати у відставку.

Володимир Сивкович: «Кравченко являється в даному випадку зрадником. Але цей епізод говорить про те, що не все в порядку в наших спецслужбах на сьогоднішній день не все гаразд. Я думаю, що подібні вчинки співробітників – хвилею підуть далі. Тому потрібно досить швидко приймати кардинальні рішення. В тому числі кадрові в Службі Безпеки».

Інший співробітник СБУ Олександр Жир прогнозує, що хвиля подібних вчинків може перекинутися й на інші силові відомства.

Олександр Жир: «Мені дуже добре відомо, що в Службі Безпеки, органах Міністерства внутрішніх справ є чимало людей, які на сьогоднішній день на межі можливостей терпіти команди, які їм надходять. Втручатися в політичні процеси, які відбуваються в Україні. Це не нормально, коли в Україні представники спецслужб і МВС доведені до такої ситуації».

Представники Генпрокуратури кажуть, що готові розглянути документи, які є в розпоряджені генерала Кравченка. Однак заявляють, що поки що не отримували їх.

Тим часом керівник радіостанції «Континент», яка ретранслює програми «Німецької Хвилі», у Києві Сергій Шолох заявив що в четверг передача, в якій звучало інтерв’ю із генералом Кравченком «глушилася». За словами Шолоха, проблеми з прийомом сигналу радіо «Континент» в цей час спостергалися в усіх районах столиці.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG