Спеціальні потреби

Дискусія щодо використання українського трубопроводу Одеса-Броди підійшла до кульмінаційної фази. - 2004-01-26


Дискусія щодо використання українського трубопроводу Одеса-Броди підійшла до кульмінаційної фази. Протягом тижня український уряд має поставити крапку у багатомісячній дикскусії навколо варіантів експлуатації збудованої два роки тому магістралі. Російсько-британська компанія ТНК-БіПі пропонувала вже зараз використовувати її у реверсному напрямку для прокачки своєї сировини до Одеси та далі танкерами через протоку Босфор до Європи.

Інший варіант – транспорування в Європу сировини із Каспійських родовищ. Але він може почати діяти лише за кілька років. Десять днів тому представники України та Польщі підписали угоду про добудову пятисот кілометрів нафтопроводу Одеса – Броди до польського міста Плоцьк. Розрахований на три роки проект коштуватиме близько півмільярда доларів. Сполучені Штати та Євросоюз є активними прихильниками цього проекту. Його реалізація має припинити майже цілковиту залежність частини Європи від російської сировини. У пятницю заступник держсекретаря США Елізабет Джоунс назвала одним із найслабших місць реверсу те, що російську нафту із Одеси транспортуватимуть через перевантажені турецькі протоки.

Елізабет Джоунс: «Туреччнина цілком вправі сказати, що ми не будемо пропускати великі танкери через наші протоки. Ось чому Сполучені Штати так наполегливо підтримують щоб каспійська нафта йшла до Європи в обхід турецьких проток. Тому що існує небезпека перевантаження цього дуже вузького і дуже складного для проходження водного шляху. Це дуже важлива проблема. І я вірю, що українські урядовці та представники нафтових компаній мають дуже уважно вивчити це питання перед тим, як починати «реверс» нафтопроводу Одеса-Броди».

Про недоцільність реверсу заявляли представники аудиторської компанії PriceWaterhousеCoopers, які проводили оцінку проекту на замовлення українського уряду. Вони кажуть, що у випадку навіть тимчасового реверсу інтерес до української труби може впасти.

Втім інші експерти, із американської компанії Енерджі Солюшенс, які прораховували на замовлення українського уряду доцільність реверсу не такі категоричні. Офіційні висновки дослідження будуть презентовані лише у вівторок. Але деякі джерела повідомляють, що американці радять на три роки погодитися на транспортування російської нафти у реверсному режимі.

Експерт з енергетичних програм центру імені Разумкова Володимир Саприкін називає реверс одним із варіантів тимчасового використання нафтоповоду.

Олександр Саприкін: «Протягом того часу (2-3 роки), коли нафтопровід буде добудовуватися, Україна мала б щось транспортувати. На цей час вона могла б зайнятися реверсом,як один із варіантів».

Інший експерт, виконавчий директор консалтингової компанії «Юбеко» Сергій Куюн називає такий варіант «розумним компромісом» між прихильниками та противниками реверса.

Сергій Куюн: «Та ж Польща і ті ж Сполучені Штати крім заяв не дають ніяких приводів вважати їхні наміри серйозними. Поки що немає ні обсягів постачання нафтри, ні перспективи – хто буде фінансувати цю трубу. Все досить розмито. Можливо ці домовленості десь і є. Але поки що на жаль, ми їх небачимо. А це не дає можливості порівнювати два варіанти. Один із них (реверсний) зрозумілий. Зрозумілі механізми, домовленості, обсяги нафти, зобовязання. Тим часом пряме використання, крім того, що це укріпить позиції України на зовнішній арені, нічого не пропонує. Але Україна повинна думати і про свою економіку».

Згідно розрахунків експерта, щороку використання труби для прокачки російської нафти до Одеси давало б Україні 35 мільйонів доларів прибутку. Після добудови гілки до Плоцька, можна перекачувати сировину в європейському напрямку. Технічних перешкод для переходу на каспійську нафту немає. Адже вона спроектована для використання у двосторонньому режимі. На цьому наполягає і власник трубопроводу компанія «Укртранснафта». Її представники кажуть, що від простоювання труби порожньою вона псується, і її може взагалі виявится непридатною для використання.

Український уряд пообіцяв оголосити остаточні рішення про можливість реверсу до 1 лютого.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG