Спеціальні потреби

Невизначеною залишається ситуація в українському парламенті. - 2004-01-15


Невизначеною залишається ситуація в українському парламенті. У середу засідання знову не відбулося. Чи вдалося домовитися більшості з опозицією покаже наступне засідання.

Вже другий день українські парламентарі виходять на роботу безрезультатно –після кількох годин очікування хтось із керівництва оголошує про кінець робочого дня. Відтак переважна більшість депутатів залишаються статистами, перемовини ведуться у вузькому колі лідерів фракцій за участю керівництва Верховної Ради. Тема перемовин – зміни до Конституції. Опозиція каже, якщо більшість не піде на компроміс, вони блокуватимуть роботу. Вимоги трьох фракцій – це розгляд альтернативних документів щодо внесення змін до конституції та ухвалення змін без норми, що передбачає обрання Президента парламентом.

Говорить соціаліст Микола Рудьковський: «Якщо і буде трійка брати участь у голосувані, то лише за умови, що не буде стояти норма про обрання президента парламентом. Потрібна підтримка цієї позиції на реферндумі, оскільки це обмежує прва громадянина».

Опозиціонери кажуть, що більшість може схвалити зміни до Конституції без перехідних положень, а саме там мало бути записано, що вибори президента парламентом відбуваються у 2006. Якщо це буде зроблено, то у цьому році всенародні вибори взагалі не відбудуться – Президента вже зараз обиратимуть діючі депутати. Однак на пропозицію реферндуму категорично не згідна більшість.

Степан Гавриш: «Ніякого референдуму парламентська більшість підтримувати не буде. Ми вирішили зосередитися на пошуці того компромісу, який може дати стратегічне вирішення питання—голосування у нормальному режимі за законопроект 4105».

Відтак більшість пропонує опозиціонерам одне – провести голосування за конституційні змін постатейно відразу після початку наступної сесії. Більшовики згодні розглядати не лише свій законопроект, але й розроблений опозиціонерами. Ті цим обіцянкам не вірять.

Віктор Ющенко: «Ця ініціатива дуже легко може бути заблокована. За процедурою спочатку має розглядатися 4105, і якщо його норми будуть прийняті, то узгоджений варіант не матиме жодного сенсу. Це фактично буде міф, легенда, політичний трюк як обдурити громаду і опозицію в парламенті».

Однак жодних гарантій більшовики надавати не збираються. Частина депутатів з пропрезидентських фракцій пропонують взагалі не рахуватися з меншістю, а проводити конституційну реформу у другому читанні, не зважаючи на блокування.

Олександрій Задорожній: «Це не компроміс, це спосіб ста депутатів нав'язати думку трьохстам». Опозиціонери також визнають, що домовитися з більшістю надзвичайно складно, оскільки перемовини ведуть не рівні супротивники. На сьогодні стан опозиції як в парламенті, так за його стінами як ніколи слабкий.

Тарас Чорновіл «Наша Україна»: «Відмінність 2003 чи 2000 року в тому, що рівень впливу кожного депутата і лідера опозиції впав набагато нижче, ніж було тоді. Це мій закид і лідерам наших фракцій».

Невизначений стан найбльш влаштовує владу – вже в перші дні наступної сесії більшовики руками зможуть голосувати за конституційні зміни. Минулого разу пошкоджені мікрофони, заблокована трибуна та шалений гамір їм не завадили.

У четвер депутати знову прийдуть на роботу. Не виключено, що це буде останній день цієї сесії. Наступна сесія розпочнеться у лютому. Вже зараз депутати прогнозують, що вона стане самою складною за час роботи українського парламенту.

XS
SM
MD
LG