Спеціальні потреби

Український парламент ухвалив рішення не посилати військовий підрозділ до Ліберії. - 2003-11-25


Український парламент ухвалив рішення не посилати військовий підрозділ до Ліберії. Прохання про направлення туди миротворчого контингенту надійшло від Організації Об'єднаних Націй. Втім, депутати не виключають можливості, що повернуться до розгляду цього питання ще раз за два тижні.

Згідно українського законодавства, саме парламент має дати згоду на направлення українських військових у країни, де ведуться бойові дії. ООН ухвалила рішення ввести у Ліберію міжнародний миротворчий контингент 17 вересня. Відтак відповідне прохання надіслали і Україні, оскільки українські військові брали участь у дев'яти місіях ООН і зараз присутні у С'єрра-Ліоне та Іраку. Планувалося, що до Ліберії поїде окремий вертолітний загін та підрозділи технічного забезпечення. Це 350 українських військових, з них лише 100 контрактників, інші - офіцерський корпус. Там українці переважно мали забезпечувати транспортування персоналу місій та вантажів. Всі витрати брала на себе Організація Об'єднаних Націй. За перебування українських військових у Ліберії ООН мала платити півтора мільйона доларів на місяць. За словами міністра оборони Євгена Марчука, для українських військових участь у таких місіях не лише заробіток, але й набуття необхідного досвіду.

Євген Марчук: «Льотчик на сьогодні в Україні налітає 10-20 годин, в той час, коли в тій же Сьєра-Леоне 80-100 годин. Можна не направляти, вдома він знову налітає 10-20 хвилин, тому ще не фінансується у відповідній кількості пальне».

Втім під час обговорення цього питання у залі розгорнулася жорстка дискусія. Не в останню чергу через події в Іраку, звідки постійно надходять повідомлення про загибель або поранення українських миротворців. Відтак чотири опозиційні фракції кажуть, що не голосуватимуть за направлення нових місій, доки не буде остаточно вирішене питання перебування українців в Іраку.

Микола Томенко: «Фракція Наша Україна вимагає звіту міністра оборони з приводу подій в Іраку, чому там українські солдати гинуть у не бойових діях».

Натомість Євген Марчук каже, що багато військових гинуть і в Україні – це загальна проблема армії.

Євген Марчук: «За минулий рік загинуло вдома 146 військовослужбовців, за останні п'ять років 735 військовослужбовців, 218 з них закінчили життя самогубством».

Зрештою за відправку миротворців до Ліберії голосували про-президентські фракції. «За» 217 голосів, і українські військові до цієї африканської країни найближчим часом не поїдуть. Колишній міністр оборони Олександр Кузьмук таку позицію депутатів назвав помилкою.

Олександр Кузьмук: «Ми мали можливість самий найвигідніший контракт за все існування миротворчих сил сьогодні проголосувати. Самий найвигідніший. Чому? Мова стоїть тільки про вертольотний загон, а одна вертоліт година від півтори тисячі до двох з половиною тисячі доларів. Наземного компонента там нема, тільки обслуговування вертольотів, тобто мінімальний ризик. Ми сьогодні свідомо це не зробили на фоні власних партійних політичних амбіцій».

Натомість голова парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Георгій Крючков каже, що немає гарантії не участі українських військових у бойових діях.

Георгій Крючков: «Готувати льотчиків за рахунок безглуздого ризику, це не є позиція патріотів».

Кадрові військові у свою чергу кажуть, що участь українців у миротворчих місіях – це ледь не єдина можливість для них підзаробити, побачити технічні новинки армій інших країн світу та попрактикуватися. На практичні навчання в української держави грошей сьогодні обмаль. Відтак депутати не виключають, що знову повернуться до розгляду цього питання. Успіх його ухвалення значною мірою залежатиме від того, які новини надходитимуть з Іраку, від українського підрозділу.

XS
SM
MD
LG