Спеціальні потреби

У Києві відкрилися п’ятнадцяті збори Конференції українських пластових організацій. - 2003-10-29


У Києві відкрилися п’ятнадцяті збори Конференції українських пластових організацій. У зборах світового пласту беруть участь делегати з України, Америки, Австралії, Аргентини, Німеччини, Польщі, Канади, Словаччини та Великої Британії – з усіх чотирьох континентів, де діють пластові організації української діаспори. Головне питання, яке обговорюватимуть 120 делегатів і гостей – як втримати єдність пласту в усьому світі. Голова головної пластової булави Ярослава Рубель з Нью-Йорка каже, що коли вона розмірковує над тим, що є Пласт в Україні, то їй уявляється чудова оаза в Сахарі.

Ярослава Рубель: «І в цій оазі росте новий люд, який прийде на зміну і буде старатися працювати для добра нашої української держави».

Історія Пласту – українського різновиду скаутського руху – налічує понад 90 років. В Україні відродження цієї організації почалося лише з незалежністю. Сьогодні в Україні є вже 10 тисяч пластунів. а загалом в світі іх налічується вісімнадцять тисяч. Як розповідає голова Всеукраїнської пластової ради Лев Захарчишин, методика Пласту як виховної дитячої організації залишилась незмінною, відколи в Британії був започаткований скаутський рух. Мала група дітей, побудована на принципах самоуправління під проводом вихователя бавиться в якусь дорослу гру з мілітарним чи мандрівним елементом, романтикою: в розвідників, скажімо, чи у слідопитів.

Лев Захарчишин: «І через цю гру, залучення до ціленаправленої осмисленої ідеї йде виховання, нав'язування позитивних цінностей. Тому що ці самі групи ми бачимо на вулиці, це дитячі банди. Це антибанда, коли хочете, коли дорослі намагаються впливати на виховання».

Система цінностей Пласту також незмінна: “вірність Богові і державі”. Як каже Лев Захарчишин, Пласт виховує добрих громадян своєї держави, лідера, а ці поняття ширші від поняття “патріот” чи “етнічний українець”.

Лев Захарчишин: «Пласт не є етнічною організацією тільки виключно для українців в Україні. Пласт є національною організацією, і будь-який громадянин України, незалежно від свого національного походження, якщо він прагне цього, якщо він визнає цю державу, цю культуру, може привести свою дитину і вона буде виховуватись тут як добрий громадянин України».

Пласт в Україні стає дедалі популярнішим, давно позбувшись ярлика західноукраїнської організації. 120 пластових осередків діє зараз у 21-й області України. Скажімо, в Донецькій області є 6 осередків, 12 осередків діє в Криму. Як розповідає голова крайової пластової старшини Оксана Заліпська, цього року пласт провів 90 оздоровчих та виховних таборів, оздоровивши 6 тисяч дітей. Хоч як каже Оксана, у деяких східних областях, де влада залишилась комуністична, досі чиняться перепони розвиткові пластунського руху.

Оксана Заліпська: «Є такі регіони, де дуже важко юридично зареєструвати осередки, де чиняться будь-які перешкоди, і коли немає юридичної реєстрації, то важко претендувати на фінансування від державних установ».

Відсутність фінансування та підтримки з боку держави – найбільша перешкода розвиткові Пласту в Україні. Всі ці роки єдиною підтримкою, яку діставав пласт в Україні, була фінансова підтримка діаспори. Її коштом утримуються 3 пластунські оздоровчі бази – історична оселя Сокіл в Івано-Франківську, оселя Чота-Крилатих в Івано-Франківській області, де підлітки спеціалізуються на дельтапланеризмі, і крайова оселя біля Рівного, де таборують маленькі діти. Коштом діаспори діють також пластунські благодійні фонди, що проводять літнє таборування для дітей-сиріт і недавно куплено устаткування на 2 мільйони євро для дитячого відділення Республіканського онкологічного центру.

Засадничий принцип Пласту – з дітьми працюють вихователі-добровольці, які не отримують за свою працю зарплатні. Пластунами є найактивніші члени українських громади: пластуни з гордістю згадують про пластуна патріарха Любомира Гузара, і про те, що почесним членом організації є Віктор Ющенко. Активісти Пласту зібрались на свою чергову конференцію в Україні, щоб поговорити про те, як втримати єдність світового Пласту, що існує сьогодні на 4-х континентах, і як зробити організацію ще ефективнішою у справі європейської та світової інтеграції української молоді.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG