Спеціальні потреби

13.10.03. У Дніпропетровську створюють музей історії Голокосту і єврейських громад, що стане першим в Україні і всій Східній Європі. - 2003-10-13


У Дніпропетровську створюють музей історії Голокосту і єврейських громад, що стане першим в Україні і всій Східній Європі. Як кажуть творці музею, практично в кожному місті та містечку України в роки Другої світової війни нацисти знищували євреїв. Дніпропетровський музей має стати Всеукраїнським пам’ятником трагедії українського єврейства. Урочиста церемонія закладин фундаменту відбудеться наприкінці жовтня, а за півтора-два роки музей відкриє свої двері для відвідувачів. Музей історії Голокосту – перший не тільки в Україні, але й у всій Східній Європі – матиме назву “Ткума”, що означає “Відродження”. Меморіальний центр покликаний увічнити пам'ять усіх євреїв, знищених нацистами в роки окупації України. Вже зараз по всій країні триває збір матеріалів для музею. Уцілілі документи, листи, фотографії з сімейних альбомів, предмети побуту – реліквії, що розповідають про трагедію українських євреїв під час Другої світової війни. Окремий розділ буде присвячений українцям-праведникам світу, тим двом тисячам українців, які, ризикуючи життям, переховували євреїв у роки війни. Проте концепція майбутнього музею ширша, ніж історія власне Голокосту. Музейна експозиція охоплюватиме час від другої половини 18 століття аж до наших днів і як кажуть його засновники, відбиватиме спільність доль українського та єврейського народів, що століттями не мали своєї держави. Про подібність національних трагедій, пережитих євреями та українцями - Голокосту і Голодомору - говорять професор, автор першої в Україні докторської дисертації з історії Голокосту Фелікс Левітас, та директор Всеукраїнського благодійного фонду “Ткума”, що займається створенням музею, Ігор Щупак.

Фелікс Левітас: «Перед тим як відбувся Бабин яр, відбувся ще один геноцид, це був Голодомор в Україні, голодомор 32-33 років - одна з величезних етнічних канастроф, і безумовно, ці дві події поєднані, в своїх працях я звертаю на це увагу: Голодомор 32-33 і Голокост єврейського народу в роки другої світової».

Ігор Щупак: «Історія 20 століття багата прикладами Геноциду проти народів. І тут стоїть особняком саме геноцид проти українського народу і геноцид проти єврейського народу. Абсолютно ясно, що вчені, які досліджують проблеми Голокосту, не можуть не торкатися і проблем Голодомору. І коли вивчають проблеми Голокосту, з'являються такі цікаві висновки, роботи, які показують, що природа тоталітаризму є основою для геноциду».

Як кажуть ініціатори створення музею, спільним у національній трагедії двох народів є і те, що за радянських часів факт Голокосту, так само як і факт Голодомору, всіляко замовчували. Створення першого меморіального музею Голокосту в Україні дасть змогу ширшому колу людей довідатися про цю катастрофу. Нагадаємо, за оцінками істориків, жертвами Голокосту на українських теренах стали один мільйон вісімсот тисяч чоловік – з усіх шести мільйонів євреїв, які загинули від рук нацистів у роки Другої світової війни.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG