Спеціальні потреби

Законодавча ініціатива Конгресу США щодо визнання українського Голодомору геноцидом - 2003-07-30


Американський Сенат планує розглянути резолюцію про Голодомор в Україні тридцять другого-третього років. Проект резолюції уклав і запропонував на розгляд верхньої палати американського Конгресу сенатор-республіканець зі штату Колорадо, Бен Найтгорс-Кемпбел, який опирається на результати попереднього дослідження причин Голодомору комісією Сенату у вісімдесят восьмому році.

Виступаючи перед своїми колегами, сенатор Кемпбел, який є співголовою Гельсінської комісії американського Конгресу, процитував висновки комісії американського законодавчого органу, яка досліджувала витоки українського Голодомору. Головним з них була констатація того, що «Сталін і його оточення вчинили геноцид проти українців у тридцять другому-третьому роках.»

Джеймс Мейс, тодішній голова комісії, який нині викладає в університеті Києво-Могилянської Академії, нещодавно написав про це так: «Для Сталіна, який зосередив в своїх руках абсолютну владу, було конче необхідно фізично винищити другу за величиною радянську республіку, що реально означало знищення українського селянства, інтелігенції, української мови і українства як такого. Розрахунок був дуже простим, примітивним: немає людей, отже, немає окремої країни, і тому немає проблеми. Така політика є геноцидом у класичному сенсі, -- зазначив сенатор Кемпбел.

Він сказав, що зараз, після відкриття українських архівів, вже немає жодних сумнівів у тому, що причини Голодомору були політичними, а не природними, як донедавна уважали деякі американські вчені. Натомість британський історик Роберт Конквест ще у сімдесят п’ятому році у віховій книзі «Жнива скорботи» констатував: «Чверть сільського населення, чоловіки, жінки, діти вмерли або повільно вмирали, не маючи сил поховати своїх рідних або сусідів».

Доведені до відчаю люди вдавалися до людожерства, і це тоді, коли сотні тисяч тонн зерна гнили просто неба на зерносховищах, або відправлялися на Захід кремлівським керівництвом, яке таким чином збирало гроші на індустріалізацію країни. Голодомор, зазначив сенатор Кемпбел, був результатом холоднокровної людожерницької політики Сталіна з придушення української нації і позбавлення її людських, культурних і політичних прав.

Тисячі реквізиційних загонів направлялися централізовано на місця, де, за сприяння і підтримки місцевої влади, за заздалегідь складеними списками і схемами обшуків, серед глупої ночі вдиралися до селянських осель і вигрібали збіжжя, не залишаючи практично нічого. Тих, хто приховував зерно, вбивали або на місці, або у в’язниці.

Голодомор мав також на меті поселити у душі українців вічний страх перед владою, назавжди закріпити комплекс національної меншовартості. Голодомор, під час якого загинуло, як зазначив сенатор Кемпбел, від чотирьох до десяти мільйонів осіб, цілеспрямовано приховувався Сталіним і його нащадками---Хрущовим, Брежнєвим, Горбачовим.

На жаль, констатує американський законодавець, їхні зусилля підтримувалися деякими західними журналістами, включаючи американськими. Нагадаємо, що одним з таких був визнаний обожнювач Сталіна, тодішній кореспондент Нью йорк таймс у Москві, Волтер Дюранте, позбавлення якого Пулітцерівської премії за свідоме замовчування Голодомору домагається нині світове українство.

Проект поданої на розгляд американського Сенату резолюції пропонує підтримати зусилля українського уряду та парламенту щодо увічнення пам’яті жертв Голодомору на міжнародному рівні, щоб подібний злочин ніколи не міг повторитися.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG