Спеціальні потреби

Економічні зрушення в Іраку - 2003-07-10


Цивільний адміністратор Іраку Пол Бремер схвалив бюджет на загальну суму в шість з половиною мільярда доларів в якому велику увагу зосереджено на поліпшенні безпеки та інфраструктури країни. Він сказав, що понад половина потрібних грошей надійде від продажу іракської нафти, а решта--від Сполучених Штатів.

Найбільші передбачувані витрати в бюджеті--понад триста мільйонів доларів--пов’язані з поліпшенням системи електропостачання, а на програми забезпечення заходів безпеки та зміцнення юридичної системи призначено двісті п’ятдесят мільйонів доларів.

Населення Іраку мабуть найбільш зреагувало на повідомлення про впровадження в обіг нової валюти. Представники коаліційних сил кажуть, що нові банкноти, для іракців не будуть чимось цілком новим і виглядатимуть звично. Фактично це відновлення в обігу, так званого швейцарського динара--валюти, що курсувала в Іраку до дев’яносто першого року і далі циркулює у північній частині країни контрольованій курдами.

Коаліція, як каже Пол Бремер, вирішила не творити нової валюти в Іраку вважаючи, що це право належить лише суверенному урядові Іраку. Отже тепер друкуватиметься лише нова версія швейцарського динара, з кількома не названими осучасненнями, що утруднять їх пофальшування. Швейцарський динар не мав зображення Саддама Гусейна у противагу динару, що курсує в обігу дотепер.

Банкноти будуть різної деномінації--від вартості у п’ятдесят динарів до двадцяти п’яти тисяч динарів. Дотепер в обігу були лише два види банкнотів--у десять тисяч динарів і двісті п’ятдесят динарів, а вартість цього останнього банкноту відповідно з теперішнім обмінним курсом становить приблизно двадцять американських центів.

Високопосадовці коаліційних сил сподіваються, що нова валюта допоможе оживити іракську економіку. Будуть впроваджені в обіг нові банкноти не раніше п’ятнадцятого жовтня, а обмін старої валюти триватиме кілька місяців з обмінним курсом один до одного. Курс обміну старого швайцарського динара буде дещо інший. Хоч достовірно не відомо, але кажуть, що нова валюта друкуватиметься британськими компаніями. Пол Бремер також повідомив що призначено нового управляючого Іракського центрального банку і підписання документу про незалежне існування цієї установи, що не пов’язане ні з міністерством фінансів ні з іншими відомствами. Це буде перша установа в Іраку, що працюватиме без нагляду коаліційного тимчасового уряду.

Між тим, виконавчий директор Світової продовольчої програми ООН Джеймс Морріс, повідомив, що допомогові акції у по-воєнному Іраку проходять успішно і що потенційну гуманітарну кризу яка загрожувала двадцяти-сімом мільйонам іракців, відвернено:

«Добра новина, що харчової кризи нема. Світ зреагував надзвичайно щедро--як країни що брали участь у війні проти режиму САДДАМА ГУСЕЙНА в Іраку так і ті що були проти того збройного конфлікту. Всі вони допомогли у гуманітарній роботі»--сказав пан Морріс. Світова Продовольча програма ООН, яка діє в Іраку останніх дванадцять років відіграла центральну роль із створенням програми «харчі за нафту» для полегші ситуації в країні із впровадженням там санкцій за садамівського режиму.

Яка ж ситуація з нафтою--основним джерелом прибутків Іраку, який займає друге місце у світі по запасах цієї сировини? Виробничі можливості цієї країни серйозно підірвані двома руйнівними війнами та санкціями упродовж десяти років, а також нестачею інвестицій....Однак, із відверненням коаліційними військами великих ударів по іракській нафтовій інфраструктурі та усуненням заподіяної шкоди, двадцять другого червня Ірак відновив експорт неочищеної нафти. Цього місяця він планує експортувати понад один мільйон барелей нафти денно, а його мета перевищити довоєнний рівень видобутку--в два з половиною мільйона барелей денно. Ще до кінця цього року Ірак сподівається продати нафти на загальну суму в п’ять мільярдів доларів. Планований прибуток від продажу цієї сировини на наступний рік--тринадцять мільярдів доларів. Однак, щоб відбудувати Ірак упродовж кількох наступних років буде потрібно значно більше грошей.

Об’єднані Нації проводять цими днями у ліванській столиці Бейруті конференцію на тему «Ірак і повоєнна ситуація у реґіоні» за участю арабських та міжнародних експертів. На ній буде обговорено економічне та фінансове становище Іраку та впливи кризи в Перській затоці на глобальну економіку.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG