Спеціальні потреби

День народонаселення ООН - 2003-07-08


Кожна шоста людина у світі це підліток. «Один мільярд підлітків--право на здоров’я, інформацію та послуги»--гасло цьогорічного Дня народонаселення ООН, що відзначається у всьому світі одинадцятого липня.

Фонд Народонаселення ООН – одна з провідних агенцій Організації Об’єднаних Націй, що займається питаннями репродуктивного та статевого здоров’я. В Україні цей всесвітній Фонд діє з 97 року; ключова ділянка його роботи – інформація; цільова аудиторія – молодь.

Фонд опікується профілактикою ВІЛ/СНІДу, пропагує сучасні методи контрацепції, безпечну поведінку, здоровий спосіб життя. Як каже координатор програм ООН в Україні Борис Ворник, День Народонаселення саме й запроваджений для того, щоб привернути увагу до цих проблем:

“Наш фонд, Фонд народонаселення Організації Об’єднаних Націй 11 липня якраз і проводить подібні заходи з журналістами, представниками урядів, щоб привернути їх уваги до питання народонаселення, до розробки національної демографічної політики в країні, щоб показати важливість цих питань для уряду самої країни.”

Партнер Фонду Народонаселення – Дитячий Фонд ООН “Юнісеф”. Голова українського представництва Джеремі Гартлі окреслює пріоритети “Юнісеф” в Україні:

“Пріоритети ЮНІСЕФ в Україні на наступні 3 роки – це здоров’я дитини на ранніх стадіях розвитку, подолання йододефіциту, профілактика СНІДу та захист прав дітей”, -- каже голова представництва.

Проблема народонаселення, а власне, його скорочення дуже актуальна для України. Якщо в 93 році населення України становило 52,2 мільйона, то зараз нас лише 48 мільйонів, тобто відбулося скорочення на 4 і 2 десятих мільйона. Якщо скорочення і далі триватиме такими темпами, то в 2050 році українців стане удвічі менше, -- кажуть науковці. За словами професора-демографа Валентини Стешенко, поняття демографічної кризи в Україні не вичерпується самими лише кількісними показниками:

“Чому демографічна криза? Депопуляція, тобто скорочення населення за рахунок перевищення смертності над народжуваністю відбувається і в розвинутих країнах, зокрема Європи, і таких країн досить багато. Саме тому, що у нас не лише зменшується чисельність населення, але і відбувається погіршення якості населення.”

“Якість населення” визначається такими показниками, як здоров’я, зайнятість, харчування, освіта. І тут Україна так само переживає різкий спад. Проблиск позитивної тенденції демографи вбачають у тому, що в 2002 році ледь-ледь, на нуль і чотири сотих підвищився сумарний показник народжуваності в Україні. А от щодо зниження дитячої смертності, кажуть вони, то тут немає добрих новин: за офіційними даними, на тисячу народжених дітей, десятеро вмирає до року, проте як засвідчують демографічні дослідження, реальна цифра удвічі вища від офіційної статистики.

XS
SM
MD
LG