Спеціальні потреби

16.01.03  -  Вірне розуміння того, що таке жир, може врятувати життя; ліки від артриту допомагають і при коронарних захворюваннях серця. - 2003-01-17


Напевно, жодна речовина в нашому організмі не викликала в останні десятиліття стільки суперечок, як жир. З одного боку, це--резервуар енергії, необхідної для функціонування організму, основний компонент клітинних мембран. З іншого-це те, що робить наші фігури далекими від ідеалів грецької античності, тому від нього треба позбавлятися за будь-яку ціну. Інколи і людського життя: побоювання потовстіти можуть викликати психічне захворювання-булімію-порівняне з депресією, щось на кшталт розумового несприйняття самої ідеї харчування. На булімію хворіла, як відомо, принцеса Діана, якій, як ми пам’ятаємо, аж ніяк не загрожували зайві кілограми. Але більшість людей у США,-досить лише зайти в американське метро, або просто пройтися вулицями,-булімією не страждають. Вони просто товстіють. Ожиріння вже давно стало національною хворобою США. Майже шістдесят відсотків дорослого населення і приблизно половина дітей мають зайву вагу і цілий букет хвороб, викликаних нею-артрит, атеросклероз, гіпертонію, діабет, та інші.

Дієтологи та лікарі, занепокоєні цим, радять переключатися з жирів на вуглеводи, як головний енергетичний імпульс. Але цукор з легкістю перетворюється на жир в організмі, і карбогідратні дієти проблеми не вирішують. Необхідно зрозуміти роль жиру і холестерину в організмі, радять експерти, і не мучити дієтами себе і рідних.

Отже, почнемо подорож до світу жирів та холестеринів. Дев’яносто п’ять відсотків жиру в організмі існують у вигляді тригліцеридів, або простих жирів. В свою чергу, тригліцериди існують у двох різновидах-насичені жири, які тверді при кімнатній температурі, і ненасичені, які рідкі. Насичені жири мають тваринне походження-м’ясо, жовтки яєць, сири, і риба. Ненасичені жири мають рослинне походження, і розрізняються за ступенем легкості засвоєння організмом і участі, зокрема, у будуванні клітинних мембран. Омега-три, шість, та дев’ять-це все ненасичені жирні кислоти, джерелом яких є риба та рослинні масла, і всі вони становлять клас простих жирів, або тригліцеридів.

Складні жири-це сполуки жирових клітин з іншими хімічними речовинами, зокрема, фосфором та білками. Фосфоліпіди, як ми казали, є головною складовою клітинних мембран і стійкості наших тканин. Якщо уявити, що зникли всі фосфоліпіди, то від людини залишиться у буквальному сенсі мокра пляма, бо зникнуть клітинні мембрани.

А ліпопротеїни також існують у двох іпостасях-з низькою і високою щільністю. Їх праця подібна до руху транспорту по вулиці з двобічним рухом: ліпопротеїни з низькою щільністю транспортують холестерин та харчування до клітин з печінки через кров. А ліпопротеїни з високою щільністю виводять залишки холестерину з тканин назад до печінки, які і виводяться природним чином.

Де джерело загрози? З боку ліпідів низької щільності та пов’язаного з ними холестерину. Саме вони відкладаються на стінах судин. А ліпіди високої щільності, навпаки, намагаються якомога скоріше очистити організм від шкідливого холестерину.

Фізична активність, зокрема, вправи на витривалість, збільшують в крові кількість ліпідів з високою щільністю, оскільки кров рухається швидче. Саме тут інтуїтивно зрозуміла теза про користь фізичних вправ--пам’ятаєте: бігом від інфаркту!-отримує свою біохімічну інтепретацію. А відповідно, і практичні рекомендації-не тікати від жирів, заплющивши очі, а споживати корисні жири, насамперед, ненасичені, легко розщеплювані, які містяться в рибі, горіхах, насінні. І уникати шкідливих жирів, насамперед тих, які піддавались хімічній обробці. Вони-головний компонент тістечок, тортів, перекусок, салатних заправок, чіпсів, взагалі, їжі, яка зазнала попередньої обробки. І саме вони блокують наші судини.

Кілька слів про ліки, які запобігають цьому. Про це повідомляє агентство Ройтер з посиланням на останні відкриття швейцарських медиків, опубліковані у нещодавному числі журналу Circulation-Кровообіг. Вони встановили, що ліки проти запалень, пов’язаних з артритами, знижують ризик серцевих захворювань, роблячи гнучкішими наші артерії. Запалення, як наразі уважають все більше кардиологів, є фактором серцевих захворювань. З цього погляду артеросклероз-закупорка артерій-є запальним процесом, який викликається не лише відкладенням холестерину на стінках судин, але й запаленням. Джерелом останнього може бути інфекція, викликана бактеріями. Але з’являються все більше даних про те, що запалення викликаються дією окислених ліпопротеїнів низької щільності, які утворюють так звані ксантомні, або пінисті, клітини. Під мікроскопом вони дійсно нагадують розплавлений поролон темно-червого кольору. Пінисті клітини-головна складова тромбів, які ведуть до інфарктів. Тромби, супроводжуючи запалення, перешкоджають доступу крові до тканин, викликаючи їх кальцинізацію і омертвіння. Отже, некроз артеріальних тканин може траплятися і до, а не лише після, інфарктів, як уважалося. Нові ліки проти артриту, особливо Селебрекс, розраховані на запобігання не-інфекційних запалень, і тому вони зменшують ризик інфарктів, повідомляють швейцарські медики.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG