Спеціальні потреби

02.12.02  -  Комп’ютерний гігант АйБіЕм змагається з японською НЕК за повернення собі титула виробника найпотужнішого суперкомп’ютера у світі. - 2002-12-03


План АйБіЕм такий-збудувати за контрактом з Міністерством енергетики два суперкомп’ютера, які разом випередять НЕК за швидкістю обробки інформації. І не лише японців. Айбіемовські машини, за прогнозами, будуть швидчі, ніж всі п’ятсот існуючих у світі суперкомп’ютерів. Конкретно це означатиме, що вони будуть здатні робити чотириста шістдесят сім трильйонів обчислень на секунду. Це вдесятеро більше, ніж у моделі фірми НЕК. За словами Майкла Нельсона, деректора інтернетівської технології і стратегії Айбіем...

«Вперше ми маємо машину, яка, на думку вчених, зрівнялася у первісній обробці інформації з людським мозком. Ці машини зможуть моделювати геть усе-від кліматичних змін і ядерної зброї до молекул Деенка.»

Для порівняння, персональні комп’ютери вдома або на праці, мають один-два мікропроцесорних чипів-цього мозку машини. А менший з двох нових айбіемовських супер-комп’ютерів матиме понад дванадцять тисяч чипів для здійснення ста трильйонів обчислень на секунду, вдвічі більше, ніж у НЕКа. Міністерство енергетики використовуватиме їх для моделювання операційного стану ядерної зброї США без необхідності здійснення підземних ядерних вибухів.

А інший суперкомп’ютер матиме сто тридцять тисяч мікропроцесорних чипів і, відповідно, втричі більшу швидкість обробки інформації, ніж його менший брат. Він моделюватиме фізичні явища, такі, як предбачення властивостей нових синтетичних матеріалів, динаміку вибухових процесів, близьких до ядерних, як також вплив забруднення на атмосферу. Обсяг інформації дорівнюватиме мільярду книжок.

Але чим більше процесорів, тим більший і ризик виходження їх з ладу. Майкл Нельсон каже, що нова система матиме здатність автокорекції таких дефектів:

«Найбільший виклик---це побудова автономної системи, здатної до само-коригування. Отож, нам необхідно було розробити програму, яка б слідкувала за справністю кожного окремого чипа, і у випадку виходу його з ладу, переходила б до запасного, який би продовжував працю. Тому не треба виключати машину і міняти плату з дефектним чипом.»

Але супершвидкість не має сенсу, якщо комп’ютер не матиме здатності отримувати з такою ж швидкістю необхідну інформацію зі своєї пам’яті. Розробка високошвидкісних систем доставки інформації для нових надшвидких мікропроцесорів, є наступним викликом для айбіем. Йдеться про створення мережі, яка б дозволила достатньо швидко поширювати дані всередині самого комп’ютера з тим, щоб у необхідний момент вкидати її на процесори. Наразі це лишається слабким місцем супермашин. Сподіваються, що заміна дротів на оптично-волоконну технологію передачі сигнала зможе ліквідувати цю прогалину.

У міжчасі айбіем поставить свої суперкомп’ютери Міністерству енергетики у дві тисячі четвертому році. Як довго вони лишатимуться найшвидчими---покаже час. З айбіемовцями змагаються в цьому, крім НЕКа, ще й американські фірми Г’юлет-Паккард та Крей. Ринок суперкомп’ютерів крихітний у порівнянні з портативними комп’ютерами. Але саме там перевіряються і впроваджуються революційні технології, які згодом застосовуються і для масового споживача, себто для нас з вами.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG