Спеціальні потреби

Aфгaнськa іконa - 2002-05-07


ВСТУП: СІМНAДЦЯТЬ РОКІВ ТОМУ НA ОБКЛAДИНЦІ ЖУРНAЛУ НАЦІОНАЛЬНОГО ГЕОГРАФІЧНОГО ТОВАРИСТВА США “НЕШНЛ ДЖЕОҐРЕФІК” З”ЯВИЛОСЬ ФОТО МОЛОДОЇ АФГАНСЬКОЇ ДІВЧИНИ. ЩОСЬ ТАКЕ БУЛО В ПОГЛЯДІ ЇЇ ОЧЕЙ, ЩО ФОТО СТАЛО ВІДОМИМ В УСЬОМУ СВІТІ. А ДІВЧИНA ПЕРЕТВОРИЛАСЬ НА СИМВОЛ ЗЛИДЕННОГО СТАНОВИЩА АФГАНСЬКИХ БІЖЕНЦІВ, ВОДНОРАЗ ІКОНОЮ І ЗАГАДКОЮ, БО ЇЇ ІМ”Я ЗАЛИШАЛОСЯ НЕВІДОМИМ. У СІЧНІ ЦЬОГО РОКУ ФОТОГРАФ “НЕШНЛ ДЖЕОҐРЕФІК” СТІВ МАК-КАРРІ ПОЇХАВ ДО АФГАНІСТАНУ, ЩОБ ЇЇ РОЗШУКАТИ. ПРО ФОТОГРАФА І АФГАНСЬКУ ДІВЧИНУ РОЗПОВІДАЄ ЮРІЙ СAЄВИЧ.

ІНТЕРШУМ:

ВИ МОЖЕТЕ НЕ ЗНАТИ ФОТОГРАФА СТІВА МАК-КАРРІ, ПРОТЕ УСЬОМУ СВІТОВІ ВІДОМЕ ЙОГО ФОТО МОЛОДЕНЬКОЇ АФГАНСЬКОЇ ДІВЧИНКИ.

МУЗИКA

ВОНО З”ЯВИЛОСЬ У ВІСІМДЕСЯТ П”ЯТОМУ НА ОБКЛАДИНЦІ “НЕШНЛ ДЖЕОҐРЕФІК”.

МУЗИКA Стів Мaк-Кaррі, фотогрaф “Вона невимовно гарна, хоч одразу видно – щось її гнітить”.

ТОДІШНЯ РАДЯНСЬКА ОКУПАЦІЯ ЗМУСИЛА БАГАТЬОХ АФГАНЦІВ ТІКАТИ В СУСІДНІЙ ПАКИСТАН.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Село, де вона жила, було все поруйноване, і вони мусили тікати, фактично рятуючи своє життя, і йшли тиждень чи два, поки дістались одного з таборів біженців у Пакистані”.

У ВІСІМДЕСЯТ ЧЕТВЕРТОМУ СТІВ МАК-КАРРІ МІСЯЦЯМИ ЗНІМАВ БІЖЕНЦІВ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Якось мені випало проходити повз намет, і я почув голоси, що долинали зсередини – юні дівочі голоси, і я подумав, що це має бути початкова школа. І я помітив там у кутку намету мале дівча, з отими неймовірними очима – з поглядом пронизливим, невідступним. Я був вражений і вирішив зробити знімок”.

ЗНІМОК, ЩО ПРИВЕРНЕ УВАГУ ВСЬОГО СВІТУ. Стів Мак-Каррі, фотограф: “Люди хотіли знати, хто вона, і як їй можна допомогти, хотіли послати їй гроші, хотіли взяти за дочку. Були навіть чоловіки, охочі з нею одружитись”.

У СТІВА МАК-КАРРІ В ТОЙ ДЕНЬ, КОЛИ ВІН РОБИВ ЦЕЙ ЗНІМОК, НЕ БУЛО ПЕРЕКЛАДАЧА. ОТОЖ ВІН НЕ ЗНАВ ІМЕНІ ДІВЧИНКИ. А ПІДЧАС ПОВТОРНИХ ВІДВІДИН ПРОТЯГОМ РОКІВ, ПРОБУВАВ ЇЇ РОЗШУКАТИ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Взагалі-то ніхто не вірив, що це можливо – розшукати її, через те що ходили чутки, буцімто вона загинула, буцімто її вбили, буцімто вона померла при пологах”.

У СІЧНІ ДВІ ТИСЯЧІ ДРУГОГО РОКУ СТІВ МАК-КАРРІ, ШУКАЮЧИ ДІВЧИНКУ З ФОТОГРАФІЇ, ПОЇХАВ ДО ПАКИСТАНУ. МАНДРІВКУ ЗАДОКУМЕНТУВАВ ТЕЛЕКАНАЛ ГЕОГРАФІЧНОГО ТОВАРИСТВА.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Це був, по суті, останній шанс її знайти, бо єдина ниточка, за яку вхопитись, це був табір біженців, і його ось-ось мали знести”.

ЧОЛОВІК У ТАБОРІ БІЖЕНЦІВ ЗГАДАВ ДІВЧА НА ФОТО, БО ВОНИ БУЛИ СУСІДАМИ. ПІСЛЯ РОКІВ, ПРОВЕДЕНИХ У ТАБОРІ, ВОНА ПОВЕРНУЛАСЯ ДО АФГАНІСТАНУ. ЦЕЙ ЧОЛОВІК ПРИВІЗ ЇЇ В ПЕШАВАР. І ХОЧ ЗБІГЛО 17 РОКІВ…

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Коли ми врешті знайшли Шарбат Ґула і вона увійшла в двері, у мене і тіні сумніву не було, я в ту ж мить знав, що це вона”. ШАРБАТ ҐУЛА, ЯКІЙ ТЕПЕР МАЙЖЕ ТРИДЦЯТЬ, БАЧИЛА СТІВА МАК-КАРРІ ЛИШ ВДРУГЕ В ЖИТТІ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Вона зрозуміла, що ця фотографія мала дуже позитивний ефект для афганського народу і світу. І тим вона була дуже щаслива”. МУЗИКA

І ВОНА ЗНОВУ ДОЗВОЛИЛА СЕБЕ СФОТОГРАФУВАТИ.

МУЗИКA

БАТЬКИ ШАРБАТ ҐУЛА ЗАГИНУЛИ В АФГАНІСТАНІ ВІД РАДЯНСЬКИХ БОМБ, КОЛИ ЇЙ НЕ БУЛО Й ДЕСЯТИ. ВОНА ОДРУЖЕНА І МАЄ ТРЬОХ ДІТЕЙ – ЧЕТВЕРТЕ ПОМЕРЛО НЕМОВЛЯМ.

ПAУЗA

ЗА ЦІ РОКИ СТІВ ОТРИМАВ ТИСЯЧІ ЛИСТІВ ВІД ЛЮДЕЙ, ЯКІ КАЖУТЬ – ФОТО ШАРБАТ ҐУЛА, А ТЕПЕР ЇЇ ІСТОРІЯ ДАЛА ЇМ НАДІЮ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Коли я бачу, яким тяжким було життя Шарбат і як вона все-таки живе і сподівається, це дає і мені силу в моєму власному житті. І я бачу, що найважливіше за все – жити”.

А ТЕПЕР І ШАРБАТ ҐУЛА ТА ЇЇ РОДИНА МАЮТЬ НАДІЮ В ЖИТТІ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Ми сказали їм, як тільки зустрілися з нею, що хочемо чимось їй відплатити і допомогти, щось зробити для неї зараз, тому що вона давала так багато стільком людям стільки років. Вона захотіла, щоб її діти отримали освіту, і захотіла здійснити хадж – релігійне паломництво в Мекку”.

ТО БУЛО ВСЬОГО ЛИШ ФОТО ОДНІЄЇ БІЖЕНКИ, ОДНІЄЇ МАЛЕНЬКОЇ ШКОЛЯРКИ. І ВОДНОЧАС – ІСТОРІЯ ЦІЛОЇ КРАЇНИ. В ЛИСТІ ДО СТІВА МАК-КАРРІ ХТОСЬ НАПИСАВ: “ІРОНІЯ ДОЛІ: АФГАНСЬКУ ДІВЧИНКУ РОЗШУКАЛИ ПІСЛЯ СТІЛЬКОХ РОКІВ НЕВІДОМОСТІ… ОСЬ ТАК І ВСЯ КРАЇНА АФГАНІСТАН – МИ ВІДКРИВАЄМО ЇЇ ЗАНОВО ПІСЛЯ СТІЛЬКОХ РОКІВ ЗАБУТТЯ”.

МУЗИКA

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG